• facebook
 • rss
 • Na naszej górze Karmel

  wp

  dodane 16.07.2016 22:41

  Biskup płocki przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Szkaplerznej i 40. rocznicy koronacji cudownej Piety Oborskiej.

  Suma odpustowa została odprawiona na placu przed sanktuarium. Wielkiej rzeszy pielgrzymów bp Piotr Libera przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane w czasie uroczystości koronacyjnych Piety Oborskiej 18 lipca 1976 roku, oraz tekst ślubowania ówczesnego przeora karmelitów o. Mateusza Wojnarowskiego. Zauważył, że Łaskawa Pani z Góry Karmel i Bolesna Matka jest niezawodnie obecna w Oborach, a pielgrzymi, przez zmysł wiary, wciąż w Niej odnajdują Pocieszycielkę Strapionych, Wspomożenie Wiernych, Uzdrowienie Chorych i Ratunek Dusz uwikłanych w grzechach.

  – Rzeczywiście! Jest Maryja Strapionych Pocieszycielką, bo tego, kto tutaj z troskami swoimi przychodzi, Ona zawsze do serca swego przygarnia i jakże często smutek w radość zamienia – jak mówił prymas Wyszyński. Jest Maryja Wiernych Wspomożeniem, bo niczym prorok Eliasz, który błaganiem swoim niebo otworzył i łaskę deszczu dla ziemi uprosił, tak Maryja tym, co wierzą, potrzebną pomoc u Boga wyprasza. Jest Maryja Chorych Uzdrowieniem, bo tym, co cierpią – i na duszy, i na ciele – Ona niejednokrotnie łaskę uzdrowienia przynosi. A gdy Bóg w nieskończonym miłosierdziu swoim chorobę dopuści, to Matka Bolesna staje przy nas tak, jak przy Synu swoim wiszącym na krzyżu stała, i umacnia, i otuchy dodaje, i łzy ociera, i krzyż codziennego życia dźwigać pomaga. Jest wreszcie Maryja dusz w grzechach uwikłanych Ratunkiem, bo tym, co pogubili się na drogach życia, zawsze właściwy kierunek wskazuje. A kierunkiem tym są Boży Syn i Jego Ewangelia, i błogosławieństwa, i przykazanie, by Boga kochać i człowieka - mówił w kazaniu bp Libera.

  Publikujemy kazanie bp. Piotra Libery wygłoszone 16 lipca 2016 w sanktuarium maryjnym w Oborach. Wkrótce opublikujemy relację z tych uroczystości.

  "W ziemi, która przeszła przez takie boleści, pożyteczną jest rzeczą, gdy lud swój krzepi Ta, która stała pod krzyżem Syna i patrzyła na Jego mękę spokojnie, pamiętając o tym, co Chrystus powiedział: Smutek wasz w radość się obróci. Oto ustał smutek, przeszły burze dziejowe, a świątynia, która nieraz płonęła, stoi odbudowana wytrwale i cierpliwie przez (…) stróżów sanktuarium, ojców karmelitów. Wszystkie męki minęły, a w sanktuarium oborzańskim trwa nadal spokojnie Maryja...".

  Umiłowani! 40 lat temu - 18 lipca 1976 roku - przytoczone na wstępie słowa wypowiedział Prymas Tysiąclecia: Stefan kardynał Wyszyński, dzisiaj sługa Boży czekający na beatyfikację. Zrobił to tutaj – w Oborach, koronując cudowną figurę Matki Bożej Bolesnej papieskimi koronami.

  Być może niektórzy z nas tu obecnych mieli szczęście brać udział w tym wydarzeniu. I być może, szukając w zakamarkach pamięci, zdołamy wydobyć nie tylko obraz Prymasa, ale także o. Mateusza Wojnarowskiego, ówczesnego przeora oborskich karmelitów, który klęcząc przed cudowną figurą Maryi wypowiadał słowa ślubowania: "W imieniu własnym i całego zakonu karmelitańskiego przysięgam i ślubuję, że pilnie strzec będę łaskami wsławionej figury Matki Bożej Bolesnej, od czterech wieków otaczanej czcią i miłością przez pokolenia karmelitów i wiernych Ziemi Dobrzyńskiej i sąsiednich rejonów. Przysięgam i ślubuję, że dołożę wszelkich starań, aby Matka Najświętsza, która wybrała sobie tę statuę, by przez nią stać się Pocieszycielką Strapionych, Wspomożeniem wiernych, Uzdrowieniem chorych i Ratunkiem dusz uwikłanych w grzechach, była znana, czczona i kochana nie tylko w Oborach i w diecezji, ale w całej ojczyźnie naszej. Tak mi dopomóż Bóg i święta Ewangelio, na której ręce moje składam i ze czcią całuję".

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół