• facebook
 • rss
 • Pół wieku na straży

  Wojciech Ostrowski

  dodane 05.07.2016 13:51

  Jubileusz 50-lecia istnienia swojej jednostki świętowali strażacy z Zawadek, koło Przasnysza.

  Mszę św. w intencji druhów z Ochotniczej Straży Pożarnych sprawował w świątyni przasnyskiej parafii Chrystusa Zbawiciela, na terenie której leży wieś Zawadki, ks. proboszcz Romuald Ciesielski.

  Uczestnicy Eucharystii, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych oraz poczty sztandarowe jednostek strażackich z sąsiednich miejscowości, wsłuchali historii OSP w Zawadkach. Jednostkę powołano nie tylko po to, aby strzec mieszkańców przed pożarami i powodziami, ale również dlatego, aby wspólnie organizować życie społeczne. Do dziś strażacka remiza pełni rolę miejscowego centrum, w którym odbywają się liczne wydarzenia o charakterze społecznym i kulturalnym.

  Głoszący homilię ks. wikariusz Jarosław Borek zwrócił uwagę na aktualność słów Suplikacji "Święty Boże": "Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie!" – Pomimo upływu czasu, żywioły powietrza i ognia stanowią wciąż dla człowieka zagrożenie – zauważył kaznodzieja. Zwrócił też uwagę też, że przed zagrożeniem ze strony ognia i wody bronią nas dziś strażacy, którzy tak jak ich patron, św. Florian, często gotowi są poświęcić podczas służby własne życie. I tak jak on, potrzebne siły i oparcie znajdują pokładając ufność w Bogu, zgodnie ze słowami Pisma Świętego: "Gdy pójdziesz przez wody, Ja będę z tobą, i gdy przez rzeki, nie zatopią ciebie. Gdy pójdziesz przez ogień, nie spalisz się, i nie strawi cię płomień. Albowiem Ja jestem Pan, twój Bóg, Święty Izraela, twój Zbawca" (Iz 43,2-3).

  Ks. proboszcz Romuald Ciesielski przypomniał, że widocznym znakiem obecności druhów z OSP w Zawadkach w życiu parafii jest ufundowana przez nich i znajdująca się na placu przed świątynią figura św. Floriana.

  Pod koniec Mszy św. wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk wręczyła strażakom z Zawadek medal "Pro Masovia". Dyplomem uznania uhonorowany został Stanisław Adamiak, wieloletni prezes i współzałożyciel jednostki.

  Udział strażaków i pocztów sztandarowych uświetnił też procesję eucharystyczną wokół świątyni. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP z Bogatego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół