Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Rodzinne opowieści

W Przasnyszu po raz drugi przyznano nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Alfreda Borkowskiego.

Konkurs odbywał się pod hasłem "Opowieści z rodzinnych stron". Jego myślą przewodnią było przypomnienie twórczości Alfreda Borkowskiego, lekarza, pisarza i społecznika, związanego z ziemią przasnyską i ciechanowską.

W wielu nadesłanych utworach bardzo wyraźnie widoczne jest pragnienie autorów, aby utrwalić i ocalić od zapomnienia ciekawe postacie i wydarzenia z przeszłości, znane im z własnych i rodzinnych wspomnień. Na wysoki poziom prac konkursowych zwracają uwagę członkowie jury. Pod wrażeniem są także uczestnicy spotkania finałowego, podczas którego laureaci czytali fragmenty swoich utworów.

Pierwszą nagrodę przyznano Krzysztofowi Martwickiemu z Płońska za pracę "Pięć mazowieckich opowiastek". Autor ten znany jest także jako laureat takich konkursów poetyckich jak "O Laur Sarbiewskiego" i "O Laur Opina".

Drugie miejsce zajęła autorka utworu "Powrót taty - Jak Franek z niewoli do domu wracał" Agnieszka Leszczyńska z Rostkowa.

Jury zdecydowało się przyznać dwie trzecie nagrody, które otrzymali przasnyszanie Tadeusz Łada za pracę "Odpust w Rostkowie" oraz Bożenna Beata Parzuchowska za pracę "Takich ludzi ze świecą szukać".

W pierwszym z tych utworów odnajdujemy pełną emocji wspomnieniową relację z pamiętnych uroczystości 400-lecia śmierci św. Stanisława Kostki 20 sierpnia 1967 r., w których uczestniczyli prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła.

Wśród wyróżnionych prac znalazł się utwór Janiny Janakakos-Szymańskiej z Ciechanowa "Historia jednego zdania", poświęcony postaci dr. Alfreda Borkowskiego.

Wszystkie nagrodzone prace konkursowe zostaną opublikowane w III Roczniku Przasnyskim, który ukaże się jesienią. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Związek Literatów na Mazowszu i Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy