• facebook
 • rss
 • Postawcie na serce!

  Agnieszka Otłowska

  dodane 05.06.2016 11:00

  W katedrze płockiej bp Piotr Libera wyświęcił na kapłanów ośmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

  - Umiłowani synowie, którzy dzisiaj, w ten piękny, sobotni, maryjny dzień, zostaniecie kapłanami, prezbiterami Świętego Kościoła Płockiego! Jak dwunastoletni Jezus przedzierający się przez jerozolimskie targowisko do Świątyni, tak i wy przedzieraliście się dzisiaj do naszej katedry. Naznaczeni świętym olejem kapłaństwa - wyjdziecie z tej katedry, aby usługiwać nie w rodzinnym domu, ale w domach Ojca, rozsianych po całej naszej diecezji - mówił w czasie homilii bp Piotr Libera do diakonów mających otrzymać święcenia kapłańskie.

  - Wierzę, że wyruszacie w świat nie jak straceńcy, ale jak okryci maryjnym płaszczem rycerze, komandosi. (…) Wasza seminaryjna droga ku kapłaństwu odbywała się pod znakiem tego maryjnego płaszcza i pod znakiem Jana Pawłowego "Totus Tuus". Byliście pierwszym rokiem propedeutycznym w dziejach naszej uczelni, rokiem na starcie nieco oddzielonym od reszty współbraci, abyście w małej grupie przeżyli fascynację Jezusem; żebyście od początku poczuli się wspólnotą i weszli jak najlepiej w głębię życia duchowego - w Eucharystię, w modlitwę, w medytację - mówił bp Libera.

  - Dzisiaj zaś, po sześciu latach seminaryjnych dróg, po zaliczeniu pewnie ponad stu egzaminów, po obronieniu magisterium docieracie do kapłaństwa... Nie popadajcie, proszę, w kompleksy - nie musicie błyszczeć umysłami! Postawcie na serce - Najświętsze Serce Jezusa, Niepokalane Serca Maryi i kapłańskie serce św. Jana Pawła II. Pozwólcie bić własnym sercom w tym rytmie. Pytajcie się ciągle, ku czemu Wasze serce się zwraca. Ku jakiemu skarbowi? Bo Jezus mówi: "gdzie skarb twój, tam serce twoje", a Jego Serce pozostaje zawsze zwrócone do Ojca i do ludzi. Postawcie zatem na serce! Serce - mówi mnie, mówi naszemu seminarium, mówi wam papa Franciszek - nie każe sobie płacić godzin nadliczbowych. Serce jest niespokojne, dopóki nie znajdzie "tej jednej, jedynej owcy zagubionej" - akcentował bp Piotr.

  Nowo wyświęconymi księżmi diecezji płockiej są: ks. Paweł Dobies z parafii św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach, ks. Michał Guzek z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szyszkach, ks. Sławomir Grzela z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kuczborku, ks. Dawid Łukasz Kamiński z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Starej Białej, ks. Jakub Kępczyński z parafii św. Wojciecha w Raciążu, ks. Piotr Pieczewski z parafii św. Stanisława BM w Drobinie, ks. Paweł Sobiecki z parafii św. Anny w Strzegowie, ks. Łukasz Szymański z parafii św. Pankracego w Guminie.

  Na zakończenie Mszy św. księża neoprezbiterzy otrzymali nominacje na pierwsze placówki duszpasterskie - wakacyjne zastępstwa w parafiach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół