• facebook
 • rss
 • Jutrzenka wolności. Płock-Trzepowo

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 04.06.2016 10:00

  W pewnym sensie w tej parafii skupiają się cechy charakterystyczne naszej diecezji: położona na obrzeżach Płocka, swoim terytorium obejmuje miasto i wieś, pola i rafinerię. Ma długą, ponad 600-letnią historię i zabytkowy drewniany kościół. W nim teraz zagościła Maryja.

  Tę parafię wyróżniają dwa wymiary apostolstwa - pamięć i wolność. Troska o wolność wewnętrzną człowieka wyraża się w działalności diecezjalnego ośrodka trzeźwości, stałej modlitwie o trzeźwość narodu, za uzależnionych oraz ich rodziny, a także w modlitwie o wyniesienie do chwały ołtarzy Mateusza Talbota, którego pomnik stoi przed kościołem. Nieopodal powstał również Płocki Park Pamięci Katyń-Smoleńsk 2010. Tu odbywają się comiesięczne spotkania i modlitwy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ich rodzin.

  A więc pamięć i wolność - te dwa wymiary szczególnego apostolstwa parafii w Trzepowie - zostały zawierzone Matce Bożej w znaku jasnogórskiej ikony. - Chcemy, żeby zapadły nam w sercu i pamięci Śluby Jasnogórskie, "aby Polska stała się rzeczywistym Królestwem Twoim, Maryjo, i Twojego Syna". 57 osób z parafii postanowiło świadomie śluby te realizować. To jeden z naszych duchowych darów na Twoje nawiedzenie - mówił ks. proboszcz Zbigniew Kaniecki, witając obraz jasnogórski.

  - Do współczesnego świata i człowieka pełnego niepokoju, stojącego na rozdrożu, przychodzi dziś Maryja - młoda i odważna, jak z tej Ewangelii o nawiedzeniu. Ta sama Maryja przychodzi do was. Ona przynosi Jezusa, jako odpowiedź na wszystkie nasze pytania - mówił bp Piotr Libera w kazaniu.

  Warto wspomnieć, że od bardzo dawna w trzepowskim kościele rozwija się kult Matki Bożej Łaskawej Pani Trzepowa. Pod obrazem umieszczonym w bocznym ołtarzu widnieje napis: "Matko, nie opuszczaj nas!". W znaku nawiedzenia Maryja więc odpowiedziała na wiekowe modlitwy wiernych: Ona jest Matką, która nie opuszcza swoich dzieci.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół