• facebook
 • rss
 • Krzyżowe ścieżki i dobre zawody

  Wojciech Ostrowski

  dodane 03.06.2016 08:49

  Ponad 100 uczestników stanęło do rywalizacji w VII Biegu Szlakiem Kardynała Aleksandra Kakowskiego.

  Zawody te mają w parafii św. Stanisława BM w Świętym Miejscu dobrze ugruntowaną tradycję. Zapoczątkował je zmarły w ubiegłym roku proboszcz, ks. prał. Marek Makowski, niestrudzony propagator postaci kard. Aleksandra Kakowskiego. Dobrą tradycję kontynuuje jego następca, ks. Jacek Daszkowski.

  - Jest to bieg ku czci wielkiego duchownego i znakomitego męża stanu, który tu się urodził i przez pewien czas mieszkał – zwraca uwagę ks. Jacek. - Chcemy dalej propagować postać kardynała, jak również sprawność fizyczną zgodnie z zasadą: w zdrowym ciele zdrowy duch. Do udziału w biegu zgłosiło się sporo dzieci i młodzieży, a więc ma on sens. Dzieci chętnie się angażują, najbardziej maluchy, jest poważna rywalizacja, myślę więc, że osiągnęliśmy cele, które sobie założyliśmy. Jestem zadowolony tym bardziej, że po raz pierwszy jako proboszcz uczestniczę w tym biegu. Jest to dla mnie nowość. To także coś, co tworzy zdrową rywalizację, ale też jednoczy ludzi, tworzy wspólnotę, przez to, że tu byli, stali, dopingowali, robili zdjęcia. I z tego także jestem bardzo zadowolony. Widzę, że to ma cel i sens i trzeba to kontynuować. Trzeba to, co jest naszym dziedzictwem propagować i pokazywać jako nasze dobro, jako tę spuściznę, o której musimy pamiętać. Myślę, że z jednej strony jest to doskonała zabawa i rywalizacja, ale też propagowanie postaci kard. Kakowskiego – zauważa ks. Jacek. Przyznaje, że do kontynuowania zapoczątkowanego przez śp. Ks. Marka Makowskiego dzieła zachęcili go parafianie.

  W tym roku w kilku kategoriach wiekowych pobiegły dzieci i młodzież od przedszkolaków po gimnazjum, a także dorośli. Było wiele zaciętej, sportowej rywalizacji w duchu fair play i dużo dobrej zabawy. Trasa, którą biegli starsi uczestnicy, wiodła częściowo przy pięknych stacjach Drogi Krzyżowej na placu parafialnym. Jak informuje ks. Daszkowski, w każdy piątek, w okresie od Zesłania Ducha Świętego do września, odprawiane są przy nich nabożeństwa, które gromadzą wielu wiernych nie tylko z miejscowej parafii.

  Po zakończeniu biegu wręczono nagrody zwycięzcom oraz laureatom konkursu wiedzy o kard. Kakowskim, który odbył się wcześniej w Zespole Szkół w Nowej Krępie. Później, wzorem lat ubiegłych, na wszystkich czekała dobra zabawa przy muzyce, liczne atrakcje, gry zręcznościowe i konkursy podczas festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Bieg i festyn zostały zorganizowane wspólnym wysiłkiem parafii Święte Miejsce, Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Krępie, Zespołu Szkół w Nowej Krępie oraz dzięki pomocy wielu instytucji, firm oraz ludzi dobrej woli.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół