• facebook
 • rss
 • Jesteś wśród swoich dzieci! Duninów

  am

  dodane 16.05.2016 23:27

  Ikona Maryi przybyła tu w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. I właśnie takim duchowym powiewem dla tej wspólnoty można nazwać czas wzruszającego powitania i doba modlitwy przed tym cudownym wizerunkiem.

  Obraz Matki Bożej nawiedził parafię, która może poszczycić się długą historia, sięgającą czasów działalności płockich benedyktynów i ponad stuletnim, neogotyckim kościołem, fundacji Ike-Duninowskiego, poświęconym Maryi w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Ikona przybyła w szczególny czas, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, i przyciągnęła na to spotkanie wielu parafian, którzy w długiej procesji z placu przyszkolnego przyprowadzili ją do swojej świątyni.

  - Niewypowiedziana radość i ogromne wzruszenie, gdy witamy Cię w Twoim Jasnogórskim wizerunku. Staje przed tobą cała wspólnota parafialna św. Mikołaja w Nowym Duninowie: dzieci, młodzież, rodzice, seniorzy, wszyscy, którzy tworzą tę liczącą ponad 600 lat parafię. Od twojej ostatniej wizyty minęło prawie 40 lat; wiele się zmieniło. Bywa, że nasza wiara słabnie, religijne wychowanie młodego pokolenia schodzi w wielu domach na dalszy plan. Dlatego w Twoim nawiedzeniu Matko, upatrujemy ratunku dla naszego przygasającego ducha - witał peregrynujący obraz ks. Adam Łach, proboszcz duninowskiej parafii.

  - Mimo tych słabości, z tęsknotą wyczekiwaliśmy twych odwiedzin. Staraliśmy się przygotować na twoje przyjście duchowo i materialnie; przez rekolekcje, sakrament pokuty, Komunię św., dobre postanowienia i wyrzeczenia, a nasze domy i sam kościół przez prace porządkowe, budowę nowych kapliczek przydrożnych, gruntowny remont już istniejących oraz dekorację naszych domów i ulic. Maryjo, czuj się u nas w Duninowie, jak u siebie w domu. Jesteś wszak u siebie, wśród swoich dzieci, które patrzą z miłością w Twe oblicze, wołając: „Jestem, pamiętam, czuwam” - mówił ks. Adam Łach.

  - Ukochana Pani Jasnogórska, wiele lat czekaliśmy na tę chwilę, by móc stanąć przed Twoim obliczem. Przynosimy Ci nasze radości, rodzinne szczęście, dobre wychowanie i życiowe powodzenie naszych dzieci, pracę zawodową i pokój domowego ogniska. Za to wszystko dziękujemy Ci, Maryjo. Ale przychodzimy także z naszymi troskami. Jako rodzice z niepokojem patrzymy w przyszłość młodego pokolenia, jako słabi ludzie doświadczamy cierpień związanych z chorobami, jako chrześcijanie lękamy się także o przyszłość wiary. Tym wszystkim chcemy się z Tobą podzielić, i prosić, byś przez wstawiennictwo i u tronu twego Syna ukoiła nasze serca - witali Maryję przedstawiciele mieszkańców tej parafii.

  - Dziś Maryja przybyła do waszego, duninowskiego Wieczernika. Centralnym punktem nawiedzenia jest udział w Eucharystii, w tej bezkrwawej ofierze Jezusa Chrystusa. Wasze przygotowanie na ten niezwykły dzień nawiedzenia polegało na słuchaniu Słowa Jezusowego, na przyjęciu łaski rozgrzeszenia i na uczestnictwie w Eucharystii, wielkiej tajemnicy naszej wiary. Razem z Maryją zatopmy się w dziękczynieniu Panu Bogu za dar naszego zbawienia. Dziękujmy za przekazanie miłości wzajemnej, które potrafi przemienić skłócony świat w braterskie współżycie. Dziękujmy za Dar Ducha Świętego, który stał się naszym udziałem przez chrzest, przez sakrament bierzmowania. Dziękujmy razem z Maryją za wiarę, którą otrzymaliśmy od naszych rodziców i kapłanów. Prośmy z Maryją za młodym pokoleniem Polaków, by nie zapomniało Wieczernika. By z Wieczernika szli przemieniać zlaicyzowany świat -powiedział w czasie homilii bp Piotr Libera, który przewodniczył tej uroczystości na rozpoczęcie doby nawiedzenia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół