• facebook
 • rss
 • Nieś wiarę z radością. Rokicie

  Agnieszka Otłowska

  dodane 13.05.2016 11:23

  Kopia ikony jasnogórskiej przybyła do XIII-wiecznej świątyni, malowniczo położonej na nadwiślańskiej skarpie. Swoją pierwszą peregrynację parafia pw. św. Małgorzaty przeżywała 4 października 1976 roku.

  "4 października 2016 roku minie dokładnie czterdzieści lat, od kiedy obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedził naszą nadwiślańską parafię. Proboszczem był wtedy ks. kan. Jan Degowski. Tamtą obecność czujemy i zachowujemy w naszej pamięci i naszych sercach. Niech ta wizyta Matki dla nas wszystkich stanie się źródłem nowej siły i radości na każdy dzień naszego zmagania się z teraźniejszością" – pisał w specjalnym biuletynie ks. Marek Podsiadlik, proboszcz parafii.

  Mszy św. inaugurującej dobę nawiedzenia przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Wraz z ks. proboszczem ikonę jasnogórską witali rodzice, młodzież i dzieci, które tak licznie zaakcentowały swoją obecność przy głównym ołtarzu. Wśród nich była 6-letnia Jagoda Frączak, która z nawiedzenia Maryi jest bardzo szczęśliwa i pragnie zanieść do Maryi swoje intencje. – Cieszę się, że Matka Boża przychodzi. Będę prosić Ją o zdrowie dla rodziców i modlić się o to, aby się ludzie bardziej się kochali i wierzyli w Jezusa – mówi mała Jagoda.

  W kazaniu ks. biskup odniósł się do perykopy Ewangelii o nawiedzeniu Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56). Mówił, że radość, jaką zwiastował Jej anioł, była tak silna, by podzielić się tą nowiną z bliskimi. - Ona z pośpiechem wyrusza w drogę. Ten pośpiech jest powodowany miłością, troską o innych. Wie doskonale, że jest w Niej sam Bóg - akcentował bp Marcinkowski.

  W homilii zauważył, że Maryja niesie nowinę o tym, który zamieszkał pod Jej sercem. – Także i w nasze chrześcijańskie powołanie wpisany jest obowiązek radosnego dzielenia się z innymi wiarą. On także pomaga bliźniemu - mówił bp Roman Marcinkowski. – Maryja niesie Jezusa i niesie Go w swoim łonie. Maryja niesie Jezusa innym, Tobie i mnie. Nie zatrzymuje Go dla siebie. Raduje się Nim i dzieli się tą radością z innymi. Dzieli się Jego obecnością - zwracał uwagę biskup.

  W urokliwym kościele nad nadwiślańskim brzegiem ikona Jasnogórska witała była przez orkiestrę dętą, asystę procesyjną, dzieci sypiące kwiatkami, siostry służki, a także wiernych. Podczas uroczystości parafianie w Rokiciu usłyszeli też podziękowania za wielkie zaangażowanie w przygotowanie nawiedzenia. Szosy i domy ubrane w chorągwie, proporce, kwiaty i obrazy Maryi.

  Warto przypomnieć, że w parafii zachował się w dobrym stanie ornat, który był pamiątką pierwszego nawiedzenia obrazu Jasnogórskiego. Na ornacie widnieje obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz wyszyta jest data pierwszej peregrynacji. W odnowionym ornacie bp Roman odprawiał Mszę św. inaugurującą dobę nawiedzenia.

  Warto dodać, że choć parafia w Rokiciu jest niewielka, ma jednak długą i ciekawą historią. Jest tu niewielki XIII-wieczny romański kościół i zarazem jedna z najstarszych ceglanych świątyń Mazowsza. Jej historia jest m.in. odciśnięta na kościelnych murach... Przyglądając się baczniej, można zauważyć wyżłobione na cegłach napisy i symbole np. narzędzi rolniczych, sosny, ryby czy słońca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół