• facebook
 • rss
 • Przyczyno naszej radości! Dobrzyń nad Wisłą

  am

  dodane 08.05.2016 18:30

  - Maryjo, pomóż nam doświadczyć radości bycia chrześcijaninem - prosił bp Roman Marcinkowski Matkę Bożą, która w znaku ikony jasnogórskiej nawiedziła parafię, noszącą wezwanie Wniebowzięcia NMP.

  Peregrynujący obraz Matki Bożej spędził dobę w stolicy dekanatu, mieście związanym z Wisłą, o którego wielowiekowej historii świadczy kościół pofranciszkański, Góra Zamkowa i cmentarz z zabytkową kaplicą. Parafianie dobrzyńscy wraz z duszpasterzami pracującymi w tej parafii, poprzednimi proboszczami i księżmi, pochodzącymi z tego miejsca, powitali ikonę na dobrzyńskim rynku, przystrojonym chorągwiami i proporcami. Stąd wyruszyła długa i barwna procesja przy dźwiękach orkiestry strażackiej.

  Proboszcz tej wspólnoty, ks. Henryk Lewandowski, witając Maryję w znaku obrazu, powiedział m.in.: - Matko Chrystusa, Matko Kościoła, a więc każdego z nas… Natchnij nas dobrą radą. Prowadź nas do swego Syna. Naucz, jak trwać przy Nim i za Nim przez życie podążać. Wypraszaj nam, grzesznym, łaskę nawrócenia, byśmy nie tylko raz na 40 lat przybywali tak licznie przed Twoje oblicze, ale w każdą niedzielę na Msze św., zachowując Boże przykazanie: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Wypraszaj nam Boże miłosierdzie!

  Opiece Matki Bożej powierzali wszystkie stany także przedstawiciele parafii: rodziców, młodzieży i dzieci. - My młodzi przeżywamy teraz czas wchodzenia w dorosłość, doświadczamy trudności, wątpliwości w wierze, czasem czujemy się zagubieni w świecie, który nas otacza. Dlatego chcemy Cię, Maryjo, dzisiaj prosić, byś wyprosiła u swego Syna czyste i niewinne serca oraz prawe sumienia. Naucz nas życia odpowiedzialnego, godnego Twego Syna… Niech rozwijają się w nas dary, które otrzymaliśmy na chrzcie św. - mówili młodzi, witający kopię jasnogórskiej ikony.

  Uroczystości w Dobrzyniu nad Wisłą przewodniczył bp Roman Marcinkowski, który w homilii mówił m.in. o fałszywie pojętym i prawdziwym chrześcijaństwie. - Maryjo, spraw, byśmy żyli Ewangelią i odważnie o niej świadczyli… Abyśmy słuchali Jezusa z radosną wiarą. My często myślimy, że chrześcijaństwo jest trudne, że Ewangelia jest trudna i przykazania są trudne…Bo nam się nie chce, bo nam Twojego Syna coś innego przysłania. Ty, Maryjo, jesteś przyczyną naszej radości, bo zrodziłaś Jezusa. Naucz nas chrześcijaństwa, które nie jest problemem ani ciężarem, ale chrześcijaństwa, które zdumiewa i fascynuje. Pomóż nam doświadczyć, jaka to radość być chrześcijaninem - akcentował bp Marcinkowski. Przed peregrynującą Ikoną Czarnej Madonny i obrazem Wniebowzięcia, znajdującym się w głównym ołtarzu dobrzyńskiego kościoła, prosił Matkę Bożą o mądrość dla rodziców. - Aby kształtowali swoje dzieci nie tylko, a nawet nie tyle na specjalistów, światowe gwiazdy czy ludzi biznesu, ale nade wszystko na prawdziwych ludzi w szkole Ewangelii, w szkole Twojego Syna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół