• facebook
 • rss
 • Wielkie urodzinowe czytanie

  Wojciech Ostrowski

  dodane 06.05.2016 22:44

  Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza przyłączyli się do wielkiej akcji wspólnego czytania dzieł swojego patrona.

  W hołdzie wielkiemu pisarzowi 5 maja, czyli w dniu 170. rocznicy urodzin H. Sienkiewicza, punktualnie o godz. 10 w wielu miejscach Polski rozpoczęło się czytanie fragmentu "Potopu" z niezapomnianą sceną pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim. Niezwykłą akcję ustanowienia rekordu Polski w kategorii "jak największa liczba osób czytających wspólnie Sienkiewicza" zorganizowały Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Biuro Rekordów Guinnessa. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 200 szkół, bibliotek, urzędów oraz kół gospodyń wiejskich i strażaków.

  – Chcieliśmy żeby akcja była spontaniczna – mówi Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza. – Była zorganizowana w ostatniej chwili, a jednak odzew był duży. Kolejne zgłoszenia otrzymywaliśmy do końca. Ludzie spisali się fantastycznie. Organizatorzy i uczestnicy włożyli w przedsięwzięcie dużo serca. Może dlatego, że Sienkiewicz był zawsze czytany przez wszystkie warstwy społeczeństwa, przez bogatych i biednych – przypuszcza dyrektor. Zwraca uwagę, że miłym zaskoczeniem jest dla niego bardzo duża liczba uczestników w kilku placówkach, które jako pierwsze przysłały sprawozdania z przebiegu akcji.

  W przasnyskiej Szkole Podstawowej nr 2 we wspólnym czytaniu podczas okolicznościowej akademii uczestniczyli uczniowie starszych klas. Młodsze dzieci wzięły udział w akcji, czytając z nauczycielkami w klasach. Przyłączyły się nawet maluchy z oddziałów przedszkolnych, których udział polegał na słuchaniu czytanego przez wychowawczynie tekstu.

  – Przez cały czas, gdy czytałam, miałam dreszcze – powiedziała dyrektor szkoły Sabina Olszak. – Cudownie przeczytaliście! Wiem, że zawsze można na was liczyć.

  Szkoła Podstawowa nr 2 czci pamięć swojego patrona, uczestnicząc m.in. w zlotach szkół sienkiewiczowskich. W zeszłym roku była gospodarzem takiego spotkania, goszcząc przedstawicieli 38 szkół z całego kraju.

  Akcja wspólnego czytania dzieł autora "Quo Vadis" nie jest jedynym wydarzeniem ustanowionego przez Sejm Roku Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu i jego okolicy. Już w czerwcu odbędą się spotkanie ze pisarką Barbarą Wachowicz, autorką biografii wielkich Polaków, oraz piknik historyczno-kulturalny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół