• facebook
 • rss
 • Z Maryją na ramionach

  Agnieszka Otłowska

  dodane 01.05.2016 08:30

  III pielgrzymka strażaków diecezji płockiej odbyła się w najmłodszym sanktuarium maryjnym. Tam męskie jednostki Straży Pożarnych zostały zawierzone Matce Nadziei.

  Diecezjalnej pielgrzymce towarzyszył strażacki przemarsz i rytuał strażacki. Do Popowa przybyło ok. 70 sztandarów stanęło wokół ołtarza, liczne delegacje z różnych stron diecezji, a także orkiestry dęte OSP. Każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał specjalny modlitewnik strażacki. Zawiera on: codzienne modlitwy, rozważania Drogi Krzyżowej, litanie oraz hymn św. Floriana. - Niech ten modlitewnik pomaga codziennie realizować naszą strażacką dewizę: "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" - napisał w słowie wstępu diecezjalny duszpasterz strażaków.

  - Strażak nie zabiega o ziemskie zaszczyty, przywileje czy sławę, nie szuka swoich własnych korzyści ani sukcesów, ale idzie drogą służby - drogą Nauczyciela z Nazaretu, który własnym przykładem wskazał wartość poświęcenia i życia dla innych – mówił w czasie homilii bp Piotr Libera. Zwrócił uwagę, że Ochotnicze Straże Pożarne realizują tę szczególną misję służby od bardzo dawna.

  - Jesteście "dobrymi żołnierzami Chrystusa Jezusa" - ludźmi, którzy idą Ewangeliczną drogą służby i poświęcenia. A że nie jest to droga łatwa, o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Stajemy przy ołtarzu i prosimy o pomoc Naszego Pana i Zbawiciela. W tym popowskim sanktuarium robimy to przez wstawiennictwo Maryi - tej, którą wielu nazywa "Matką Nadziei". Bo przecież wszędzie tam, gdzie przybywa Maryja w Ikonie Jasnogórskiej na szlaku nawiedzenia naszej diecezji wy jesteście obecni. Jako pierwsi witacie Jej święty wizerunek, niesiecie na swych ramionach i to wy wnosicie obraz naszej Matki i Królowej do naszych świątyń parafialnych. Cóż za wspaniała służba! Rzec można – "królewska" służba! – akcentował biskup płocki.

  Popowo. 30.04.2016. Trzecia diecezjalna pielgrzymka strażaków   Popowo. 30.04.2016. Trzecia diecezjalna pielgrzymka strażaków Agnieszka Otłowska /Foto Gość

  Czym dla strażaka jest służba i mundur pytaliśmy zgromadzonych ochotników w czasie pielgrzymki. - Strażak to żołnierz armii dobrego dzieła - mówi Andrzej Glina, z OSP w Węgrze. - Człowiek jest dumny z tego, że należy do niezliczonej rzeszy bojowników walczących pod sztandarem miłości bliźniego. Życie w bliskości z Bogiem to dla mnie nieodłączny element strażackiej służby. Przywiązanie do munduru, gotowość niesienia pomocy i ryzykowania własnym życiem oraz odwaga to wartości z którymi człowiek staje do służby nie tylko drugiemu człowiekowi, ale również i Bogu. To Jemu się zawierzam w czasie każdego wyjazdu na akcję - dodaje Andrzej Glinka.

  W diecezjalnej pielgrzymce strażaków wzięli udział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilnych Państwowej Straży Pożarnej, weterani służby pożarniczej, kapelani i duszpasterze posługujących wśród strażaków oraz sympatycy pożarnictwa.

  Jak zapowiedział ks. Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków, kolejna pielgrzymka będzie miała miejsce w Świętym Miejscu, k. Przasnysza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół