• facebook
 • rss
 • Zaproś Maryję do stołu! Ligowo

  am

  dodane 07.03.2016 01:00

  Jasnogórski Obraz przybył do parafii św. Mateusza w Ligowie. Parafianie przywitali Matkę Bożą w okazałej, barwnej procesji.

  - Przed prawie 3 laty obchodziliśmy uroczyście jubileusz 625- lecia naszej parafii i stulecia konsekracji naszej świątyni. Wtedy to odwiedziłaś Matko każdy dom, każdą rodzinę w znaku obrazu Zwiastowania, znajdującym się w głównym ołtarzu kościoła. Mieliśmy okazję powiedzieć Ci, co mamy w naszych sercach. Zawierzyliśmy Twojej opiece przyszłość naszej parafii. Dziś przybywasz do nas po 40 latach w szczególnym znaku jasnogórskiego obrazu. Jakże jesteś bliska każdemu z nas. Przyszliśmy jak do matki, bo jesteś nam potrzebna - tymi słowami witał obraz Matki Bożej Częstochowskiej ks. Andrzej Zembrzuski, proboszcz ligowskiej wspólnoty.

  Owocem tamtej uroczystość był akt zawierzenia Matce Bożej, który znalazł się w ołtarzu peregrynacyjnym. Ikona Maryi spoczęła w nim w złotej ramie, zwieńczonej koroną; pod nią umieszczono orła białego w koronie.

  - Dopomóż, byśmy wyrośli na dzielnych i odważnych synów i córki Kościoła i ojczyzny. Świadomych swego celu, obrońców naszej kultury narodowej i bezkompromisowych, w walce z alkoholizmem, narkomanią, demoralizacją, niewiarą, materializmem, i innymi wadami społecznymi. Uchroń nas przed agresywną laicyzacją. Daj łaskę odczytania właściwego powołania - prosiła Maryję młodzież tej parafii.

  Uroczystości rozpoczęcia doby nawiedzenia w Ligowie przewodniczył bp Piotr Libra. W czasie homilii przestrzegał, by nie ograniczać swoje kontaktu z Maryją do odwiedzania sanktuariów, czy śpiewania pieśni Maryjnych. - Ją trzeba zaprosić do naszych rodzinnych domów, do naszego stołu, w nasza codzienność. Stół to miejsce wyjątkowo ważne dla każdej rodziny, dla każdego domu. Można by nawet powiedzieć, że symbolizuje on zwyczajne, ludzkie życie. Oto dzisiaj mamy możliwość zaprosić do naszych stołów Maryję. Ja wiem, że Ona jest nam bliska, gdy klękamy, by odmówić rożaniec, jest bliska, kiedy spotykamy się w kościele, by prosić o łaski, gdy przy kapliczce śpiewamy Litanię Loretańską. Ale dla prawdziwego ucznia Chrystusa, to nie wystarczy. Bo Matka chce być blisko swoich dzieci - przypominał ordynariusz płocki.

  W ten wieczór na pewno dzieci były blisko Matki; w procesji i uroczystość uczestniczyli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ligowe, ubrane w charakterystyczne dla tego kresu stroje. Wartę przy Maryi zaciągnęli także druhowie strażaccy i harcerze.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół