• facebook
 • rss
 • Zamyśleni i oddani

  ao

  dodane 21.02.2016 16:59

  Po raz piąty w Węgrze odbyły się strażackie zamyślenia wielkopostne, w których udział wzięli strażacy z powiatu przasnyskiego.

  Głównym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Andrzej Zakrzewski, kapelan strażaków diecezji płockiej. On również skierował swoje kazanie do druhów strażaków obecnych na Mszy św.

  W czasie kazania ks. Andrzej Zakrzewski zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter uroczystości, która ma inny wymiar niż spotkania z okazji jubileuszu, czy święcenia sztandaru. Zachęcił zebranych do stawania w pełnej pokorze przed Bogiem, który kocha każdego z nas.

  - Trzeba nam co jakiś czas się zatrzymać i przyjrzeć naszej religijnej postawie – mówił w czasie kazania ks. Zakrzewski. - w codziennym rachunku sumienia zaś pytając się:  Panie, czy jestem blisko Ciebie?  Panie, czy podoba się Tobie moje codzienne życie? Panie, czy idę dobrą drogą? Panie, czy aby nie zawodzę? – pytał druhów ks. kapelan.

  Wielkopostne zamyślenia kierują uwagę druhów strażaków na głęboką modlitwę zarówno za ich samych, jak i ich rodziny.

  - Corocznie, od 5 lat spotykamy się na takiej wyjątkowej Mszy św. – mówi w rozmowie z „Gościem Płockim”, Andrzej Glinka, komendant OSP w Węgrze. – W roku ubiegłym takie spotkanie odbywało się w Zielonej i prowadził je śp. ks. Kurkiewicz. Ten dzień to nie tylko Msza św., ale także okazja do spowiedzi i chwila zatrzymania. To nasze zamyślenie, daje możliwość zastanowienia się nad tym, co robić w życiu dalej, jak dokładniej realizować obowiązki strażackie z wartościami chrześcijańskimi, ale to także duchowe podsumowanie roku – dodaje Glinka.

  - Realizujemy takie spotkania, bo chodzi nam o to, aby nie tylko świeccy, ale i strażacy również doświadczyli chwili zatrzymania, oddania się Bogu – zwraca uwagę ks. Andrzej Rutkowski, gminny kapelan OSP w gminie Czernice Borowe. – Chcemy, aby poprzez służbę i ratowanie życia zbliżali się ściślej do Boga.  Aby odkrywali, że to ratowanie bliźniego, to również służba Bogu, która opiera się na wypełnianiu obowiązków chrześcijanina – zwraca uwagę ks. Rutkowski.

  W tegorocznych adwentowych zamyśleniach strażackich w Węgrze uczestniczyło 95 strażaków, a także 9 pocztów sztandarowych z powiatu przasnyskiego.

  Podobne zamyślenia odbędą się również w innych miejscach naszej diecezji, m.in.: w Gralewie, Makowie Mazowieckim, Kamienicy i Orszymowie.

  W wielkopostny zamyśleniu strażackim udział wzięli również: ks. Michał Gaszczyński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czernicach Borowych, ks. Andrzej Gajewski, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu przasnyskiego wraz z pocztami sztandarowymi. Uroczystość uświetniła Parafialno - Strażacka Orkiestra Dęta z Zielonej.

  Na zakończenie Mszy św. ks. Andrzej Zakrzewski zachęcił zebranych do udziału w tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymce Strażaków w diecezji płockiej, która odbędzie się 30 kwietnia w Sanktuarium "Matki Nadziei" w Popowie Kościelnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół