Nowy numer 17/2024 Archiwum

Od słów do czynów

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan warto przypomnieć dokument: "Kościół płocki w trosce o dialog ekumeniczny i międzyreligijny" 43. synodu diecezjalnego.

Bardzo dobre relacje z mariawitami miał w latach siedemdziesiątych XX wie- ku przedwcześnie zmarły ks. Ryszard Miłoński. Później na polu ekumenii działał ks. Andrzej Świderski, a rozmowy na temat chrztu w obu wspólnotach mariawickich prowadzili profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku – ks. Jerzy Skotnicki i ks. Czesław Rychlicki. Ks. Rychlicki był także pierwszym wykładowcą przedmiotu ekumenizm w Seminarium.

Znaczący wkład w rozwój dalszych kontaktów ekumenicznych miał płocki Klub Inteligencji Katolickiej z jego asystentem ks. Ireneuszem Mroczkowskim. W ramach organizowanych przez tę wspólnotę pierwszych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej odbywały się kilkakrotnie spotkanie z duchownymi mariawickimi. W 1987 roku w WSD miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan z udziałem duchownego mariawickiego. Na zakończenie Tygodnia 1990 roku została odprawiona Eucharystia w kościele świętojańskim, podczas której po raz pierwszy na Mszy katolickiej w Płocku homilię wygłosił kapłan mariawicki. Od 1991 roku płocki Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zazwyczaj rozpoczyna się w rzymskokatolickim kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a kończy w mariawickiej Świątyni Miłości i Miłosierdzia.

Stacjami tej modlitwy są co roku także cerkiew prawosławna i świątynia ewangelicka, a współprzewodniczą jej biskupi katoliccy i mariawiccy oraz proboszcz prawosławny i pastor ewangelicki. Po modlitwach odbywają się agapy, w których uczestniczą przedstawiciele wszystkich wspólnot chrześcijańskich Płocka oraz zaproszeni goście".

Jak zwraca się uwagę w dokumencie, w działaniach ekumenicznych dzisiaj zwraca się uwagę na "ekumenizm praktyczny, duchowy, instytucjonalny i doktrynalny". Szeroko jest opisana historia i doktryna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, problem działalności i ekspansji Świadków Jehowy, a także dialog z wyznawcami judaizmu oraz z islamem i buddyzmem.

Cenna jest przestroga, którą znajdujemy w dokumencie synodalnym, aby nie traktować lekceważąco "troski o jedność Kościoła, a także dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, jako spraw niepotrzebnych i zbędnych. Synod wzywa wszystkich duszpasterzy, osoby konsekrowane i świeckich do wzmożenia modlitwy ekumenicznej i wychowywania dzieci i młodzieży w postawie dialogu, a nie niechęci i konfrontacji. Wszystko, co niszczy jedność Kościoła diecezjalnego, parafii i mniejszych wspólnot; co nie przyczynia się do dialogu z siostrami i braćmi z innych Kościołów; co odsuwa od wiary ludzi niewierzących i poszukujących, a więc: nieposłuszeństwo, wywyższanie się, oszczerstwa, plotki, posądzenia, prozelityzm, niezdrowa rywalizacja i zazdrość, powinny być odrzucane i eliminowane z życia Kościoła" - czytamy w dokumencie.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy