• facebook
 • rss
 • Pod słupami pamięci

  Robert Bartosewicz

  dodane 18.01.2016 11:16

  - Jesteśmy po to, żeby oddać cześć a nie wzbudzać nienawiść - akcentowano na mławskich obchodach 71. rocznicy mordu na mławskiej Kalkówce.

  Choć tyle już napisano o tej masakrze, wciąż nie znamy tożsamości 100 spośród 364 osób rozstrzelanych przez Niemców. Pamięć ofiar mławianie uczcili w niedzielę 17 stycznia.

  Uroczystości z okazji 71. rocznicy mordu na mławskiej Kalkówce rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafii Matki Bożej Królowej Polski. Potem w drodze z kościoła do pomnika na miejscu kaźni została odprawiona Droga Krzyżowa. W liturgii wzięła udział m.in. posłanka Anna Cicholska.

  Po modlitwie poprowadzonej przez ks. dziekana Kazimierza Ziółkowskiego pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Zamordowanie w naszym mieście 364 osób w styczniu 1945 r. było jednym z ogniw wielkiego łańcucha zła - mordów, których uciekający Niemcy dokonali w przeciągu czterech dni m.in. w Ciechanowie i pod Płockiem. Jednak to właśnie w Mławie niemieccy okupanci zabili wtedy najwięcej osób. Byli to więźniowie mławscy oraz przypadkowo zabrani ludzie. Egzekucję w przeddzień wyzwolenia Mławy wykonali miejscowi żandarmi i funkcjonariusze gestapo z Ciechanowa. Z masakry uratował się tylko jeden człowiek - Czesław Arabucki, który został postrzelony w obojczyk.

  - Trudno zrozumieć, jakie były pobudki tych osób, które dokonały tej zbrodni; osób, które z niemiecką precyzją wykonały rozkaz. Ale jesteśmy tu po to, żeby oddać cześć osobom zamordowanym, a nie po to, żeby w sobie wzbudzać nienawiść do Niemców - mówił burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski.

  Coroczne uroczystości w Mławie odbywają się przy mauzoleum wzniesionym w 1964 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Projektantami pomnika byli Barbara i Andrzej Wachnowie. Ma on kształt sarkofagu. Wzniesione obok betonowe słupy są symbolem skazańców czekających na egzekucję.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół