• facebook
 • rss
 • Kobieta potrzebna w Kościele

  Wojciech Ostrowski

  dodane 15.01.2016 23:52

  Spotkanie z dr Moniką Waluś zainaugurowało w Przasnyszu cykl spotkań dla pań.

  Prelegentka jest teologiem, wykładowcą dogmatyki na UKSW oraz w wyższych seminariach duchownych ojców kapucynów w Krakowie i diecezjalnym w Płocku, a także członkiem Towarzystwa Mariologicznego.

  Zdaniem dr Waluś tematy kobiece są w tej chwili w Kościele bardzo nośne, dlatego zaproponowała licznie przybyłym słuchaczkom skrótowe przedstawienie, na czym powinno opierać się nauczanie o kobietach od strony biblijnej oraz w nauczaniu Kościoła.

  Przypomniała, że jako pierwsza terminu "geniusz kobiety" użyła bł. Marcelina Darowska, od której wziął go później św. Jan Paweł II. Uznawała też , że to jak w narodzie traktuje się kobiety dowodzi tego, czy naród stoi wysoko, czy upada.

  - Mam takie doświadczenie, że ludzie pobożni więcej potrafią wymienić pań z telewizji i feministek niż kobiet Kościoła, choć są ciekawe i z charakterem - wyznała prelegentka.

  Swoje rozważania zaczęła od omówienia, jak pokazuje kobiety Ewangelia. - Jezus nie robił różnicy między kobietami i mężczyznami, co może nawet być dziwne w stosunku do wymagań ówczesnej kultury - zauważyła prelegentka.

  Jako ewenement określiła Jego spotkanie z kobietą z krwotokiem, której Jezus pozwala do siebie podejść i którą całkowicie akceptuje, choć według wymogów ówczesnej kultury, powinien zostać zachowany między nimi duży dystans.

  Chrystus nauczał zarówno mężczyzna jak i kobiety. Wysyłał kobiety, aby mówiły o nim, co mogło być uważane za niezwykłe jeszcze w dużo późniejszych czasach. Jedną z posłanych była - co jeszcze bardziej oryginalne - Samarytanka.

  Najwięcej na temat kobiet w Kościele nauczał św. Paweł. Dr Waluś zwróciła uwagę, iż ten faryzeusz, nauczony dystansu do kobiet, jako nawrócony wyznawca Chrystusa szedł do kobiet i głosił im słowo Boże.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół