• facebook
 • rss
 • Od chrztu do bierzmowania narodu

  am

  dodane 10.01.2016 15:42

  Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana od roku relikwie polskiego papieża nawiedzają różne ośrodki w naszym kraju. W Niedzielę Chrztu Pańskiego były w płockiej farze.

  „To nie jakaś pobożna „akcja” i nie jeszcze jedna „wystawa”; ufając Bożemu Miłosierdziu i Matce Zawierzenia, prosimy, aby rzeczywiście Oni szli i owoc przynosili…Aby jeszcze raz wędrując po Polsce przeprowadzili swoiste rekolekcje…” - tak o św. Janie Pawle II, nawiedzających w relikwiach oddziały „Civitas Christiana” i postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, patronie Stowarzyszenia, napisano w komentarzu do wystawy „Rodzina Bogiem silna”. I relikwie, i wystawa wędrują po całej Polsce w ramach przygotowań do Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski; dla członków „Civitas Christiana” to dzieło jest również okazją do modlitwy o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Do Płocka relikwie dotarły dziś w nocy; modlono się przy nich podczas Mszy św. w kolegiacie płockiej, a po liturgii zostały zabrane do siedziby Stowarzyszenia przy ul. Kazimierza Wielkiego.

  - To właśnie on, nasz najznakomitszy z rodaków, przez długie lata swego pontyfikatu wzywał nas do nawrócenia. On swoimi modlitwami, nauczaniem, pielgrzymkami, swoją postawą, przeżywanym cierpieniem i umieraniem przybliżał nas do Jezusa Chrystusa - przypomniał w kazaniu ks. prof. inf. Wojciech Góralski. Nawiązując do pamiętnych słów Jana Pawła II z początku pontyfikatu „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”, nazwał tamto wydarzenie narodowym bierzmowaniem Polaków, które powinno owocować w wiarę, nadzieję i miłość.

  - Niedziela Chrztu Pańskiego w tym roku stanowi szczególną okazję do postawienia sobie pytania, czy Polska, która przyjęła chrzest 1050 lat temu w osobie swojego władcy Mieszka I pozostaje nadal wierną chrześcijańskim korzeniom. Nie trzeba być szczególnie uważnym obserwatorem życia, by stwierdzić, że wielokrotnie od tych korzeni odchodzimy, hołdując fałszywym wartościom - mówił ks. Wojciech Góralski, zaznaczając m.in., że dziś tolerancję myli się z prawem do ośmieszania i wyszydzenia, a respektowanie prawa do wolności sumienia i religii traktuje się w niektórych środowiskach jako próbę wprowadzania państwa wyznaniowego. Na koniec ks. infułat ponowie odniósł się do nauczania Jana Pawła II i zachęcał, by wziąć sobie do serca zachętę ojca świętego, wypowiedzianą 3 czerwca 1997 r.: „bądźcie nosicielami wiary, nadziei, wiary…".

  W uroczystości uczestniczył zarząd i członkowie płockiego „Civitas Christiana” oraz gościnnie dr Kamil Sulej, prezes oddziału okręgowego w Warszawie. Relikwie, które dotarły dziś do Płocka, są relikwiami II stopnia, z odzienia św. Jana Pawła II. Zostały podarowane Katolickiemu Stowarzyszeniu Civitas Christiana przez kard. Stanisława Dziwisza. Ich peregrynacja odbywa się pod hasłem „Budujcie Civitas Christiana!" (Chrześcijańską Społeczność).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół