• facebook
 • rss
 • Przasnyskie okno wspomnień

  Wojciech Ostrowski

  dodane 11.12.2015 22:07

  Jak zmieniało się miasto nad Węgierką na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, pokazuje ciekawa wystawa fotograficzna.

  Pomysł zorganizowania wystawy pojawił się podczas realizacji projektu "Strefa Podróży Małych i Dużych". Uczestnicy tego zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną przedsięwzięcia poznawali podczas cyklu weekendowych wycieczek swoje miasto i okolicę z ich historią, ciekawymi miejscami i wydarzeniami.

  - Nasze "Strefy podróży małych i dużych" to promocja miasta i regionu – wyjaśnia bibliotekarka Iwona Robakowska. - Chcieliśmy, aby mieszkańcy poczuli się bardziej związani ze swoją miejscowością, aby poznali jej ciekawą historię, usłyszeli o miejscach, których już nie ma, a warto o nich pamiętać, aby poczuli się jak turyści i postrzegali swoje miasto jako inspirujące miejsce. Z uczestników wycieczek zrekrutowaliśmy dwa zespoły robocze - młodzieży i dorosłych - które pod opieką merytoryczną regionalisty Jana Chmielewskiego opracowały tematyczne szlaki turystyczne piesze po Przasnyszu i rowerowe po najbliższej okolicy - opowiada bibliotekarka.

  Zorganizowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawa ”Przasnysz - powrót do przeszłości” stanowi kolejny punkt tego projektu. - Wystawa, do której zdjęć ze swoich zbiorów użyczyli nam mieszkańcy Przasnysza, regionaliści i miłośnicy naszego miasta i jego historii, pokazuje, jak zmieniało się nasze miasto, jego ulice, budynki i... ludzie - mówiła podczas wernisażu Iwona Robakowska. - Dzięki współczesnym fotografiom autorstwa Ewy Łukasiak możemy porównać te miejsca, przywołać wspomnienia, a może także odkryć nasze miasto na nowo - wyjaśniła bibliotekarka.

  - Mam nadzieję, że ta wystawa okaże się oknem wspomnień, które dzięki niemu popłyną - dodaje dyrektor biblioteki Małgorzata Sobiesiak, mówiąc, że pierwsze inspirowane zdjęciami ciekawe rozmowy miały miejsce już podczas przygotowywania ekspozycji. Podobnie było także podczas wernisażu, którego uczestnicy z wielkim zainteresowanie oglądali prezentowane fotografie, żywo komentując przedstawione na nich miejsca, budynki i osoby. Było wiele pełnych barwnych wspomnień i rozmów. Nie brakowało nawet krytycznych uwag, korygujących zamieszczone przez organizatorów pod zdjęciami informacje.

  Ekspozycja będzie dostępna dla oglądających do końca stycznia 2016 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół