• facebook
 • rss
 • Przejdźcie przez synodalną bramę!

  Agnieszka Małecka /ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 05.12.2015 15:18

  Jubileuszowe i synodalne uroczystości w płockiej bazylice katedralnej, odbywały się przy ikonie Matki Bożej Częstochowskiej, która w tym roku nawiedza parafie diecezji płockiej.

  Ostatnia sesja synodu diecezjalnego była szczególnie uroczysta. Na tę okoliczność do płockiej katedry przybył obraz Czarnej Madonny, trwały obchody 940-lecia istnienia diecezji płockiej.

  Liturgii towarzyszyły bogate znaki, wydobyte z katedralnego skarbca, które są świadectwem bogatych dziejów i tradycji Kościoła płockiego, wśród nich: relikwiarz Krzyża Świętego z XVI wieku, herma z relikwiami św. Zygmunta oraz kielich i patena księcia Konrada Mazowieckiego.

  Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił prymas Polski, abp Wojciech Polak. Również jego obecność na synodzie miała symboliczny wymiar, bo nawiązywała do wydarzeń sprzed 800 lat.

  - Opatrzność sprawia, że już za kilka miesięcy będziemy wspominać osiemsetlecie pierwszego udokumentowanego Synodu Płockiego, który w 1216 roku, zapewne wiosną, zwołał biskup płocki Gedko I. Nasi praojcowie odbywali ten synod niedługo po zamknięciu IV Soboru Laterańskiego, w obecności twojego poprzednika na stolicy gnieźnieńskiej, metropolity Henryka Kietlicza, ojca tamtego soboru i legata papieskiego - mówił bp Piotr Libera w katedrze, witając prymasa Polski.

  - Tak to historia, pisana palcem Bożej Opatrzności, zatacza dzisiaj w Płocku wymowne koło, a twoja obecność, księże prymasie, uwydatnia fakt wielorakich związków naszego Wzgórza Tumskiego z Wzgórzem Wojciechowym w Gnieźnie, które już niedługo będzie głównym miejscem kościelnych i państwowych obchodów Jubileuszu Chrztu Polski - mówił bp Libera.

  - Zamykamy oto rok jubileuszu 940-lecia, tak wspaniale naznaczony nawiedzeniem naszej diecezji przez Maryję w Jej Jasnogórskim wizerunku - kontynuował biskup płocki. - Obaj - drogi księże biskupie Romanie - jesteśmy świadkami, jak dobre i obfite są owoce tego nawiedzenia! Dziękuję wam, drodzy kapłani, instytucje samorządowe, służby i redakcje za wielki trud, związany z ich zbieraniem i dokumentowaniem! A jakże nie wspomnieć przy tej sposobności o dojrzałym skupieniu, z którym młodzi mazowszanie przyjmowali znaki Światowych Dni Młodzieży? O wyniesieniu na ołtarze pierwszej błogosławionej z naszej diecezji - bł. matki Klary Szczęsnej z lubowidzkich Cieszek. O restauracji Kapituły św. Michała, sięgającej czasów świętego średniowiecza?! O ustanowieniu kolegiaty w Płocku?! O odzyskaniu bezcennego, XII-wiecznego pontyfikału?

  - Nie chcemy jednak tylko nostalgicznie powracać do przeszłości. To właśnie dlatego, 5 lat temu, myśląc o naszym jubileuszu, rozpoczynaliśmy przygotowania do 43. synodu diecezjalnego. Niech dzisiejsza promulgacja jego postanowień oraz dostojna i bogata w treści Księga Synodalna, stanie się natchnieniem, aby na nowo odkrywać bogactwo wiary; aby osobiście i publicznie ją wyznawać; aby stawać się Kościołem miłosierdzia, wrażliwości i troski o ubogich; aby mieć odwagę bycia innymi w dzisiejszej Europie; innymi, tj. zakorzenionymi w wierze Chrystusowej nowoczesnymi przedsiębiorcami i gospodarzami, zdecydowanymi obrońcami rodziny, promotorami mądrej, głębokiej kultury - mówił na rozpoczęcie liturgii bp Piotr Libera, witając zgromadzonych w katedrze.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół