• facebook
 • rss
 • Oddaj się Jej bez reszty! Nasielsk - św. Wojciech

  Agnieszka Otłowska

  dodane 15.11.2015 11:20

  Nasielska świątynia stała się na 24 godziny Jasną Górą. Rozpoczęła się doba nawiedzenia w kolejnej parafii miasta. Mszy na otwarcie doby nawiedzenia przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

  - Jako pasterz parafii św. Wojciecha, witam Cię Maryjo pośród nas – witał obraz ks. kan. Tadeusz Pepłoński, proboszcz parafii. – Przychodzisz nie jako sąsiadka, koleżanka, ale jako Matka - do dzieci. Przychodzisz i mówisz: "Słuchajcie mojego Syna, a nie zawiedziecie się, nie zagubicie wiary w dzisiejszej epoce i cywilizacji śmierci". Proszę pokornie, pomóż nam jeszcze bardziej ukochać Kościół, w którego wierze przyjęliśmy chrzest święty. Pomóż przemieniać naszą parafię w prawdziwą wspólnotę braci i sióstr, którzy mogą na siebie liczyć w dniach szczęścia i w dniach naznaczonych cierpieniem i smutkiem. Niech nasza parafia będzie jak rodzina, a rodziny naszej parafii staną się domowymi Kościołami – prosił ks. kan. Pepłoński.

  - Właśnie teraz wybiła dla nas godzina wielkiej łaski – witała obraz rodzina Pawłowskich. – Po 40 latach, które minęły od nawiedzenia Madonny jasnogórskiej w płockiej diecezji, znów witamy Cię w naszej wspólnocie. Ta doba nawiedzenia na nowo wpisuje się w historię naszej parafii, naszego miasta, naszych rodzin i nas samych – modliła się rodzina. – Oddajemy się zatem pod Twoją obronę i matczyną opiekę. Prowadź nas do Jezusa, naszego Pana; rozwijaj naszą wiarę, pobudzaj do uczynków miłości i miłosierdzia, ochraniaj od zła, bądź w naszej codzienności – prosiła rodzina.

  - Maryjo, młodzież jest przy Tobie, bo cię kocha, bo przyjęła wiarę chrześcijańską, sakramenty: chrztu, pokuty, Eucharystii i bierzmowania – witała obraz nasielska młodzież. – Młodzież jest przy Tobie, bo pamięta. Pamięta o dziesięciu Bożych Przykazaniach. Pamięta, że tylko Jezus, Twój Syn, jest drogą, prawdą i życiem. Pamięta, że w Duchu świętym wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Młodzież jest przy Tobie, bo czuwa. Wpatrzeni w ikonę Bogarodzicy, chcemy czuwać razem z Tobą, tak jak Ty czuwałaś w noc betlejemską i w noc duchową pod krzyżem Twego Syna na Golgocie. Niech Twoje cudowne oblicze zajaśnieje w naszych młodych duszach i zbliży nas do Jezusa, Twego Syna – modliła się młodzież.

  - Maryja przychodzi, by uczynić naszą wiarę żywą i silną - mówił bp Roman Marcinkowski. Akcentował, że Chrystusa należy słuchać we wszystkim, aby wiara stawała się życiem i postępowaniem. - To nie jest karta dań, z której można wybierać lub wybrzydzać. Albo zachowamy Ewangelię i przyjmiemy to wszystko, co w niej jest zawarte, albo wszystko odrzucimy. Bo Jezusa trzeba słuchać we wszystkim! - mówił bp Roman w czasie homilii.

  Biskup odniósł się do słów: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". - Trzeba nam strzec się przed wiarą sezonową, od czasu do czasu, która nic nie kosztuje: żadnego poświęcenia czy ofiary z siebie. Maryjo, mów nam nieustannie te słowa: "Uczyńcie wszystko...", abyśmy w naszym "trudnym dziś" słuchali Twego Syna, zwłaszcza, gdy Jego słowa wydają się nam trudne i wymagające. (...) W Ewangelii nie wolno przebierać. Albo zachowuje się wszystko, albo nic! Maryja woła o ewangeliczny radykalizm, o wszystko, co jest w naszym sercu i w życiu. Ona domaga się zachowania całej Ewangelii - akcentował bp Marcinkowski. - Tam, gdzie się Go nie słucha, panują egoizm, gra kłamstw, propagandy. Burzy się porządek stworzony przez Stwórcę – upominał ks. biskup.

  W darach ołtarza przyniesiono m.in. stągiew, wypełnioną prośbami parafian, a także różaniec, na którym codziennie wierni modlą się do Matki Bożej.

  W czasie odwiedzin Matki Bożej w kopii cudownego obrazu wielu młodych ludzi doświadcza spotkania z Maryją. Wśród nich była Karolina Strzelczak. - Czuję wielką radość w sercu, że to właśnie do mnie przybyła Maryja w tym pięknym obrazie – mówi w rozmowie z "Gościem Płockim" Karolina. – Wiem, że Ona zawsze otacza mnie swoją opieką. A to dzisiejsze wydarzenie znowu zjednoczyło moją rodzinę. Ona jednoczy również naszą społeczność parafialną. Jest to wielka uroczystość dla naszej parafii. Ostatnia taka peregrynacja odbywała się 40 lat temu, i cieszy mnie to, że dziś jest mi dane uczestniczyć w tej pięknej chwili tak aktywnie – dzieli się z "Gościem Płockim" Karolina. – Wierzę, że Maryja obecna w swojej kopii, będzie nam towarzyszyć w ważnych wydarzeniach choćby w wielkich przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży – dodaje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół