Nowy numer 17/2024 Archiwum

A kościół był piękny...

"Aż żal, że go nie ma..." - mówili uczestnicy spotkania w Gostyninie o kościele, który zbudował ks. Edward Szczodrowski.

Ta publikacja była bardzo potrzebna dla Gostynina, bo przypomniała zasłużonego proboszcza tego miasta i jego dzieło, których już nie ma. Mowa o ks. Edwardzie Szczodrowskim, który był budowniczym monumentalnego neoromańskiego kościoła w Gostyninie. Niestety, świątynia ta została zburzona przez Niemców w czasie II wojny światowej. Teraz książka Jolanty Bigus, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, i wydanie reprintu kazań ks. Szczodrowskiego przywracają w pamięci parafii i miasta jego postać i dzieło.

Spotkanie w Miejskiej Szkole Muzycznej przyciągnęło bardzo wielu uczestników. Otworzył je swą grą pianista Jakub Gajdecki.

- Wszystko się zaczęło od znalezienia w kancelarii parafialnej opasłej księgi, w której została zgromadzona bogata dokumentacja budowy nieistniejącego kościoła. Wiele dokumentów było napisanych jeszcze po rosyjsku, inne po polsku. Co ciekawe, zachowały się plany kościoła. Postanowiliśmy więc z ks. proboszczem Ryszardem Kruszewskim przypomnieć postać ks. Szczodrowskiego oraz jego dzieło: gostyniński kościół - opowiadała na spotkaniu Jolanta Bigus.

Powstała więc książka, wydana w Płockim Instytucie Wydawniczym, której wydanie zbiegło się ze 140. rocznicą urodzin ks. Szczodrowskiego, 105. rocznicą jego przybycia do Gostynina i z 85. rocznicą jego śmierci.

Kim więc ks. Edward Szczodrowski? Był księdzem archidiecezji warszawskiej, bo wtedy Gostynin należał do tej jednostki kościelnej. Urodził się jednak we Winnicy k. Pułtuska, a więc w diecezji płockiej. Do pracy duszpasterskiej w Gostyninie został skierowany przez abp. Wincentego Teofila Popiela. Wkrótce po przyjściu rozpoczął przygotowania do budowy kościoła, które trwały przez 15 lat. Kamień węgielny poświęcił abp Aleksander Kakowski. Warto dodać, że ci dwaj biskupi warszawscy, podobnie jak ks. Szczodrowski, byli ściśle związani z diecezją płocką. Gdy w 1925 roku nastąpiła reorganizacja granic diecezji polskich i Gostynin wszedł w skład diecezji płockiej, ks. Szczodrowski postanowił jednak powrócić do swej rodzimej diecezji. Został proboszczem w Żyrardowie i dziekanem mszczonowskim. Niestety, w 1930 roku zmarł. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

W Gostyninie ks. Szczodrowski pozostawił piękny kościół. Jego wnętrze, przez kolejne lata było upiększane, sprawiono ołtarze, malaturę miał wykonać mistrz Władysław Drapiewski, a więc ten sam, który malował polichromię katedry płockiej. W 1927 roku kościół konsekrował bp Antoni Julian Nowowiejski, biskup płocki. Niestety, tylko przez 14 lat istniał ten kościół. Jesienią 1941 roku Niemcy wysadzili go w powietrze.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy