• facebook
 • rss
 • Bez zaprawy, ale z intencjami

  am

  dodane 16.10.2015 14:26

  Ponad 200 młodych płocczan pobiegło ulicami miasta, by uczcić Jana Pawła II. To III Bieg Papieski, zorganizowany przez Akcję Katolicką naszej diecezji. Młodzież i dzieci płockich szkół pokonali trasę od placu Celebry do katedry i pomnika papieża.

  - To jest forma przechowywania w pamięci śladów, jakie zostawił Jan Paweł II. To jest taki nasz dar wdzięczności za to, że nas kochał, że wychowywał młodzież i że wychowywał każdego z nas - powiedziała Danuta Janicka, szefowa diecezjalnej Akcji Katolickiej, organizatora biegu. Trasa wiodła od tzw. placu Celebry, gdzie Jan Paweł II sprawował Mszę św. 7 czerwca 1991 r. podczas pobytu w Płocku, ulicami: Łukaszewicza, Nowowiejskiego, Okrzei, Kazimierza Wielkiego, Starym Rynkiem, Małachowskiego, Teatralną, przez plac Narutowicza, Tumską do pomnika papieża.

  Bieg rozpoczął się o godz. 11 i w niespełna pół godziny uczestnicy dotarli do celu. - Trochę nam się ta grupa rozciągnęła, bo część osób pobiegła bardzo szybko, jak w wyścigu - mówią organizatorzy. Ale w tym biegu, oczywiście, nie ma zwycięzców i przegranych, dlatego humory dopisały wszystkim. - O biegu powiedziała nam nasza siostra katechetka. Nie miałyśmy żadnej zaprawy sportowej, ale pobiegłyśmy, bo chciałyśmy wziąć w tym udział. Nie bardzo dopisała pogoda, w czasie biegu najgorsze były kałuże. Ale i tak było fajnie - mówią Klaudia i Ewelina, które uczą się w klasie II w płockim „ekonomiku”.

  - Nie jest trudno zachęcić młodzież do takiego wydarzenia; ona jest bardzo spontaniczna. Mamy też uczestników, którzy już brali udział w naszym biegu - dodaje Danuta Janicka. Najstarszym biegaczem był 88-letni Eugeniusz Malanowski, a najmłodsi to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. W III Biegu Papieski wzięła udział także młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkól Technicznych pod opieką Leszka Brzeskiego - przewodnika biegu, licealiści LO im. S. Małachowskiego i z Zespołu Szkół Katolickich w Sikorzu, uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich, ZDZ Warszawa CK w Płocku oraz z Gimnazjum nr 3 w Radziwiu i Gimnazjum nr 8 (ZS nr 5).

  Części sportowej wydarzenia towarzyszyła modlitwa w intencji młodzieży o mądrość i wolność od współczesnych zagrożeń, takich jak dopalacze. W modlitwie przy pomniku, którą poprowadził ks. Piotr Marzec, wspominano też ofiary ostatnich wydarzeń w Bydgoszczy - studenckich otrzęsin.

  Dzisiaj, w 37. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, podobne inicjatywy jak Bieg Papieski w Płocku działacze Akcji Katolickiej zorganizowali także m.in. w Opinogórze, Rypinie, Łęgu Probostwie, Ciechanowie i Nasielsku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół