• facebook
 • rss
 • Naucz nas budować mosty. Dziektarzewo

  Dominik Nowakowski

  dodane 07.10.2015 22:23

  Ta wspólnota parafialna, jako ostatnia w dekanacie płońskim, gościła ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tronem dla cudownego obrazu był XVII-wieczny ołtarz otoczony białymi różami.

  Wierni z parafii pw. św. Katarzyny wyszli w procesji, aby powitać wizerunek Jasnogórskiej Pani do kapliczki i cmentarza, na którym w czerwcu 1864 roku pochowano około 20 powstańców styczniowych.

  - To nasi przodkowie, którzy przelewali krew za ojczyznę. Mając w ręku różaniec, polecali się Tobie, Maryjo, w trudnych chwilach. Spraw, abyśmy byli godnymi ich następcami - mówił podczas powitania jasnogórskiego obrazu ks. Rafał Michalak. - Pomóż nam, Matko, przekazywać ten skarb, depozyt wiary młodemu pokoleniu - dodawał duszpasterz, nawiązując do trwającej w Dziektarzewie przebudowy mostu na Wkrze. - Dopomóż nam, Maryjo, budować osobiste mosty do tych, do których trudno nam wyciągnąć rękę, mosty porozumienia, przyjaźni i zgody.

  - Tak niewiele możemy Ci ofiarować, niech to będzie te 27 róż, symbolizujących 27 osób, które podjęły duchową adopcję dziecka poczętego - podkreślał ks. Michalak.
  Zaszczytu zapalenia symbolicznego kaganka wiary dostąpili państwo Lewandowscy, małżeństwo z 50-letnim stażem, przekazując go swojej wnuczce, która postawiła go przy maryjnym obrazie.

  Biskup Roman Marcinkowski w kazaniu szukał odpowiedzi na pytania, czego sama Maryja od nas oczekuje, do czego nas wzywa. - Matka Boża przez całe życie pozostaje wierna misji niesienia ludziom Jezusa, a zadaniem każdego ochrzczonego jest świadome opowiedzenie się za Chrystusem. Naśladowanie Go w codziennym życiu przez postępowanie zgodne z Jego Ewangelią, stawanie się świadkiem obecności Jezusa w dzisiejszym skołowanym, nadętym i pysznym świecie - głosił bp Marcinkowski, odnosząc się również do hasła peregrynacji: "Z Maryją ewangelizujemy Kościół płocki".

  - Ewangelizacja to działalność skierowana na wzbudzenie i umocnienie wiary, na głoszenie Ewangelii współczesnemu światu za pomocą nowych środków i sposobów z wykorzystaniem dostępnych możliwości technicznych i komunikacyjnych - stwierdził bp Roman.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół