• facebook
 • rss
 • Na koniec przyszła do niego Maryja

  wp

  dodane 06.10.2015 15:35

  W wieku 56 lat zmarł ks. kan. Zbigniew Kurkiewicz. Przez ostatnie 18 lat był proboszczem w Zielonej Ciechanowskiej.

  Ks. kan. Kurkiewicz zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Jeszcze w lipcu doczekał się nawiedzenia swej parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Szczególny był to widok, gdy z wyraźnym na twarzy cierpieniem całował ikonę Czarnej Madonny, gdy przyjmował Ewangeliarz i potem trzymał go wieziony na wózku w procesji do kościoła.

  Gdy w 2012 roku uroczyście poświęcono kościół w Zielonej, ks. proboszcz Kurkiewicz powiedział w rozmowie z "Gościem Płockim": - Przy tej budowie wszystko było pilnowane przez Maryję. Ona poruszyła serca, bo przy tak ciężkiej i ofiarnej pracy był ogrom ludzkiej życzliwości i zaangażowania. Nigdy nie zawiedli mnie moi parafianie. Dla mnie w tej budowie nie było przypadków - mówił ks. proboszcz. Niedawne nawiedzenie obrazu Jasnogórskiego, a teraz śmierć proboszcza-budowniczego kościoła stały się duchowym dopełnieniem tamtego dzieła.

  Ks. kan. Zbigniew Kurkiewicz urodził się 26 maja 1959 r. w Mławie. Święcenia kapłańskie przyjął w płockiej katedrze 3 czerwca 1984 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: Krasnosielc, u św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, w płockiej katedrze, u św. Marcina w Gostyninie, u św. Stanisława Kostki w Rypinie, u św. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Modlinie.

  5 lipca 1997 r. został mianowany proboszczem parafii św. Mateusza w Zielonej Ciechanowskiej. Przez 18 lat posługi proboszczowskiej zapisał się na trwałe w historii parafii. - Na mojej pierwszej kolędzie, jako proboszcza w Zielonej, wiele osób mówiło mi, że stary kościół od pokoleń był ciągle remontowany. I zaznaczyli, że chętniej wsparliby budowę nowej świątyni - wspominał ks. Kurkiewicz. Za radą parafian, w 2000 roku rozpoczął budowę kościoła. W 2003 roku stały już mury. Bp Stanisław Wielgus wmurował kamień węgielny pochodzący z góry Synaj, a w 2008 roku bp Marcinkowski pobłogosławił kościół, zaś w 2011 roku dokonał jego poświęcenia.

  Wpisał się na stałe ks. Kurkiewicz w pamięć parafii jako gorliwy i pomysłowy duszpasterz. Często powtarzał, że jego chlubą jest Parafialno-Strażacka Orkiestra Dęta w Zielonej, do której powstania się przyczynił.

  Pełnił m.in. funkcję wicedziekana i dziekana dekanatu przasnyskiego. W roku 2012 został odznaczony tytułem kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Zmarł 5 października 2015 r. w Zielonej.

  W czwartek, 8 października o 12.00 bp Piotr Libera będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym w parafii św. Mateusza w Zielonej Ciechanowskiej, a o 15.00 w parafii Trójcy Świętej w Mławie zostanie odprawiona Msza św. żałobna, po której nastąpi złożenie do grobu na cmentarzu komunalnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół