• facebook
 • rss
 • Przyzwyczajeni do Jej twarzy. Smardzewo

  Dominik Nowakowski

  dodane 03.10.2015 19:11

  Obraz Pani Jasnogórskiej stanął przed oczami wiernych parafii pw. św. Stanisława Kostki, która od kilku lat jest diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

  Pierwsze nawiedzenie kopii wizerunku Jasnogórskiej Matki miało miejsce w Smardzewie 18 marca 1976 roku. Parafialna kronika informuje, że wówczas w tym podniosłym wydarzeniu wzięło udział około 3 tys. ludzi. W miniony piątek już tak wielu wiernych nie odnotowano, ale Matkę Bożą witano równie uroczyście.

  - Szukamy dziś odpowiedzi, jak postępować, mimo tych zagrożeń, które usiłują wniknąć do naszych serc, rodzin i różnych wspólnot. Wierzymy, że to spotkanie z Tobą, Maryjo, pomoże rozwiązać nam ludzkie spory, zgodnie z wolą Twojego Syna - tymi słowami w sanktuarium maryjnym diecezji płockiej witał obraz ks. proboszcz Henryk Dymek. - Umocnij nas, o, Pani, abyśmy tradycję wiary przekazali następnym pokoleniom.

  Przedstawiciele rodzin smardzewskiej parafii prosili Maryję o niezbędne łaski, które pomogłyby żyć we współczesnym, pełnym zagrożeń świecie. - Przed nami wirtualny świat internetu, wyobcowania młodzieży, odurzenia dopalaczami, ideologii gender, przewartościowania wszystkich wartości. Obejmij nas swoją matczyną miłością, byśmy nie czuli się zagubieni i osamotnieni w tych dynamicznie zmieniających się czasach - modlili się.

  Młodzież prosiła Matkę Bożą dla siebie o wskazanie bezpiecznej drogi życia, a dla rodziców - by zawsze mieli czas i cierpliwość dla swoich pociech.

  Ksiądz biskup w homilii podkreślał ogromną rolę matki, dającej wzorowy przykład oddania i troski. - Mama to zrozumienie, pomoc w trudnościach, to także współczucie i współcierpienie, to ucieczka w udrękach, poświęcenie i niezachwiana wierność - wymieniał bp Roman Marcinkowski. - Matka jest tą osobą, której słowo "kocham" nadaje na ziemi najpełniejszą treść - dodał bp, cytując fragment piosenki Mieczysława Fogga pt. "Serce matki".

  - Jezus z krzyża objawia nowy, duchowy wymiar macierzyństwa Maryi. Ona ma być Matką ucznia. Umiłowany uczeń otrzymuje zadanie, że jest Synem Matki Jezusa. Maryja, Matka Jezusa, miłuje każdego, którego Syn wyzwolił z niewoli grzechu - głosił bp Roman.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół