• facebook
 • rss
 • Zaproszenie do rozmowy

  wp

  dodane 02.10.2015 10:03

  Doroczne spotkanie dziennikarzy mediów lokalnych z terenu diecezji płockiej z bp. Piotrem Liberą.

  Organizowane od 7 lat spotkanie wiąże się z obchodzonym w 3. niedzielę września Dniem Środków Społecznego Przekazu. Bp Piotr Libera, otwierając "dziennikarski podwieczorek", mówił o najważniejszych wydarzeniach, którymi obecnie żyje Kościół Płocki: o synodzie diecezjalnym, Światowych Dniach Młodzieży i nawiedzeniu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

  Gość specjalny spotkania, Marcin Przeciszewski, prezes i redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, mówił o roli Kościoła w przestrzeni publicznej. - Dziś to jeden z najczęściej podejmowanych tematów w debacie społecznej - stwierdził. Opierając się o nauczanie Soboru Watykańskiego II, przypomniał o najważniejszych zasadach funkcjonowania Kościoła w przestrzeni publicznej. Zwrócił uwagę, że podejmuje on spór antropologiczny o człowieka i granice wolności, staje w obronie rodziny, zabiera głos w sprawie sprawiedliwości społecznej oraz pokoju i pojednania. - Kościół jako znak sprzeciwu, jest zaangażowany w ten cywilizacyjny spór ze współczesnym światem o podstawowe wartości. Jednym z punktów zapalnych jest pojęcie kompromisu, które inaczej rozumie Kościół, a inaczej media i instytucje publiczne. Kościół będzie zawsze bronił wartości - akcentował.

  - Jest coś, o co Kościół musi zawsze walczyć i nigdy nie rezygnować: to potrzeba dialogu ze światem. Kościół nie może ograniczyć się tylko do głosu protestu. Jawi się więc on jako znak sprzeciwu i sumienie demokracji, a z drugiej strony jako niezmordowany inicjator dialogu. Jego zadaniem jest tworzenie koalicji ludzi dobrej woli - twierdzi M. Przeciszewski.

  W czasie spotkania ks. prof. Henryk Seweryniak mówił o dobiegających końca pracach 43. Synodu Diecezji Płockiej, a ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie prowadziła Elżbieta Grzybowska, rzecznik Kurii Diecezjalnej Płockiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół