• facebook
 • rss
 • Dwie wojny w pigułce

  Wojciech Ostrowski

  dodane 02.10.2015 00:27

  Rekonstrukcje historyczne walk z 1915 i 1939 roku można było zobaczyć w Górkach koło Przasnysza.

  Pierwsza z nich była poświęcona przełamaniu frontu wschodniego I wojny światowej w lipcu 1915 r. Rozegrała się wtedy druga bitwa przasnyska, w wyniku której Rosjanie zostali zmuszeni do opuszczenia Przasnysza. Przełamanie frontu umożliwiło Niemcom zajęcie całego Królestwa Kongresowego i przesunięcie linii frontu daleko na wschód. Organizatorzy imprezy, czyli Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej, skupili się na dramatycznych losach 41 Pułku Strzelców Syberyjskich, który podczas walk w rejonie Czernic Borowych doświadczył najsilniejszego uderzenia niemieckiego, ponosząc straty sięgające 84 proc. stanu osobowego.

  W tej samej okolicy 3 września 1939 r. 21 Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" przeprowadził zwycięski kontratak, odrzucając oddziały niemieckie i umożliwiając innym jednostkom polskim bezpieczne wycofanie się na linię Bugu i Narwi. Tego wydarzenia dotyczył drugi panel rekonstrukcyjny, który miał szczególnie widowiskowy charakter. Publiczność mogła zobaczyć w akcji wspierające walczące strony polskie i niemiecki pojazdy bojowe oraz kawalerię.

  W obu inscenizacjach zaakcentowano tragiczne losy ludności cywilnej, boleśnie doświadczonej przez działania wojenne. Role cywilów tradycyjnie zagrali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Jako rosyjscy, niemieccy i polscy żołnierze wystąpili rekonstruktorzy z kilku grup z różnych stron kraju.

  Podziw zgromadzonej w Górkach widowni wzbudził także pokaz konnych akrobacji, czyli tzw. dżygitka, w wykonaniu jeźdźców z mławskiej stajni Tarpan. Były też inne atrakcje, jak pokaz sokolniczy z udziałem ptaków drapieżnych, przejażdżki kolejką wąskotorową i drezyną na trasie Przasnysz–Górki–Czernice Borowe, zwiedzanie dioram i wystaw tematycznych oraz pojazdów i sprzętu bojowego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół