• facebook
 • rss
 • Błogosławieni gościnni

  wp, hm

  dodane 04.08.2015 00:07

  Cztery piesze pielgrzymki wędrują przez naszą diecezję. Za życzliwość, poczęstunek bądź nocleg odwdzięczają się stokrotnie - pielgrzymią modlitwą.

  Do kościoła Świętego Krzyża w Pułtusku przybyło około 500 pielgrzymów z diecezji ełckiej. W większości to młodzież. Pątnikom towarzyszy przez całą drogę biskup ordynariusz Jerzy Mazur. On też przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów.

  Od lat pułtuszczanie częstują pątników. Wśród częstujących nie brakuje nigdy Teresy Gutowskiej, pań Szołeckiej, Deptuły i Brzezińskiej z Białowieży oraz baru "Niedźwiadków". Ale wiele osób chce pozostać bezimienne. - Proszę pana, ja chodziłam na pielgrzymki i też mnie częstowano. Teraz to odpłacam - mówią mieszkańcy miasta. Inni zabierali pielgrzymów do domów na kąpiel i posiłek.

  - Proszę podziękować wszystkim darczyńcom i powiedzieć, że w tym roku najsmaczniejsza była... surówka. Dziś nie ma głodnego pośród nas. Przed nami jeszcze długa i gorąca droga, ale na ludzi z Pułtuska zawsze można liczyć - mówili wdzięczni pielgrzymi.

  Dla pielgrzymów z Pomorza, Warmii i Mazur nasza diecezja leży na szlaku do Częstochowy. Od lat gościnne parafie w: Dobrzyniu n. Drwęcą, Rypinie, Oborach, Skępem, Dulsku, Chrostkowie, Świedziebni, Rogowie, Janowcu, Wieczfni, Szydłowie, Stupsku, Sulerzyżu, Malużynie, Smardzewie, Płońsku, Krysku, Naruszewie, Czerwińsku, Wyszogrodzie, Makowie Mazowieckim, Pułtusku, Winnicy, Nasielsku i Pomiechówku przyjmują pielgrzymów. To wielka zasługa parafian i ich duszpasterzy.

  Przez teren diecezji płockiej na Jasną Górę zmierzają: Elbląska Piesza Pielgrzymka, Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej, Warmińska Piesza Pielgrzymka i Ełcka Pielgrzymka Piesza. Ale również z terenu naszej diecezji: z Mławy, Rypina i Dobrzynia n. Drwęcą już wędrują grupy pątników, które 6 sierpnia dołączą się do diecezjalnej pielgrzymki z Płocka na Jasną Górę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół