• facebook
 • rss
 • Cień tamtych dni

  Wojciech Ostrowski

  dodane 18.07.2015 23:50

  W setną rocznicę lipcowej bitwy przasnyskiej raz jeszcze stanęli naprzeciw siebie żołnierze walczących wówczas armii.

  O świcie 13 lipca 1915 roku w okolicach Przasnysza rozległa się potężna kanonada artyleryjska poprzedzająca atak wojsk niemieckich na pozycje rosyjskie. Rozpoczynała się druga bitwa przasnyska, w której wyniku Rosjanie zostali zmuszeni do opuszczenia Przasnysza. Przełamanie frontu umożliwiło Niemcom zajęcie całego Królestwa Kongresowego i przesunięcie linii frontu daleko na wschód.

  Setną rocznicę tamtych wydarzeń uczcili członkowie grup rekonstrukcji historycznej, którzy z różnych stron kraju przyjechali do Przasnysza i leżącego w jego okolicy Jednorożca. Przeszło 100 rekonstruktorów wcieliło się w postacie żołnierzy pruskich, rosyjskich, austriackich oraz cywilów, których rolę tradycyjnie zagrali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

  Punktem kulminacyjnym obchodów była rekonstrukcja przerwania frontu wschodniego w lipcu 1915 r. Inscenizację walk zorganizowano w jednym z miejsc, gdzie 100 lat temu rzeczywiście je toczono, czyli na tzw. Księdzowym Polu w Jednorożcu. Tak jak przed wiekiem atakujące wieś od zachodu wojska pruskie po zaciętej walce przełamały pozycję oddziałów rosyjskich, które zostały zmuszone do odwrotu. Przebieg zmagań na bieżąco komentował historyk, regionalista Zbigniew Lorenc, zaś dyrektor Muzeum w Sochaczewie, Paweł Rozdżestwieński opowiedział o rosyjskiej armacie wz. 1902, potocznie nazywanej "prawosławną".

  Rekonstrukcję poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne na cmentarzu wojennym w Jednorożcu, będącym największą tego rodzaju nekropolią z czasów I wojny światowej na Mazowszu. Modlitwie w intencji spoczywających tam żołnierzy z rosyjskiej i niemieckiej armii przewodniczyli ks. Tomasz Czarnowski, wikariusz parafii pw. św. Floriana w Jednorożcu, ks. ppor. Dawid Banach z Ewangelickiego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz ks. płk. Artur Zielepucha z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Po modlitwie Zbigniew Lorenc przedstawił krótko przebieg walk pod Jednorożcem oraz historię cmentarza.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół