• facebook
 • rss
 • Zielony tron naszej Pani. Święte Miejsce

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 18.07.2015 00:37

  Pracowici i pobożni parafianie od św. Stanisława, biskupa i męczennika, przyjęli obraz Czarnej Madonny.

  Święte Miejsce to nasza diecezjalna Święta Lipka, bo jak mówią stare podania, tam w połowie XVII wieku, na drzewie lipowym, miała ukazać się Matka Boska. I właśnie do tej tradycji chcieli nawiązać parafianie ze Świętego Miejsca, budując dla Maryi szczególny tron: z drzewa lipowego. Obraz ustawiono na pniu drzewa i tak ułożono kwitnące gałęzie lipy, aby okalały cały obraz Czarnej Madonny. - Piękny i niepowtarzalny jest ten tron, który przygotowaliście dla Maryi - gratulował parafianom bp Piotr Libera.

  Ale wyjątkowa była również procesja na powitanie Jasnogórskiego obrazu, bo prowadziła szlakiem zbudowanej na placu przed kościołem Drogi Krzyżowej. Z tego również słynie i tym się wyróżnia Święte Miejsce, że maryjne sanktuarium otacza 14 kaplic-stacji Drogi Krzyżowej. Każdą z nich kilkanaście lat temu zbudowała inna wioska z parafii. - Ludzie chcieli, aby obraz przeszedł przy każdej z tych kapliczek, bo jak tłumaczyli mi, w ten sposób Maryja będzie jakby w każdej ich wiosce - opowiada o. Marek Kowalski, paulin, który prowadził trzydniowe rekolekcje maryjne w parafii.

  Witano więc obraz Jasnogórskiej Pani bardzo uroczyście: z bogatą asystą procesyjną, ze sztandarami, zastępami druhów i orkiestrą strażacką, ze specjalnie przygotowaną bramą maryjną i dywanem usypanym z kwiatów. Witano wspominając też zmarłego niedawno proboszcza tej parafii - ks. prał. Marka Makowskiego, którego pogrzeb odbył się w minioną sobotę. Ks. proboszcz Jacek Daszkowski przypomniał, że ks. Makowski bardzo chciał być na tej uroczystości. W jego intencji, w czasie Mszy św., modlił się również ks. biskup.

  Witano Maryję duchowymi darami, a były nimi przede wszystkim trzy stągwie: dzieci, młodzieży i dorosłych, wypełnione intencjami i postanowieniami, które przyniesiono w procesji z darami. Witano wreszcie Jasnogórską Panią zasłuchaniem w słowo Boże i przyjęciem Eucharystii. I ono stanowiło istotę spotkania z Matką Pana.

  - Szczególną pomoc dla człowieka, Bóg zamkną w słowie: "Matka". Słyszymy w Ewangelii według św. Jana: "Oto Matka twoja" - mówił w kazaniu bp Piotr Libera. Zwrócił uwagę, że w słowie "Matka" jest zawarta jakaś głębsza treść, którą powinniśmy zgłębić w obecności Maryi.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół