• facebook
 • rss
 • Pasjonaci i przyjaciele

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 17.05.2015 00:00

  Przez spotkania, modlitwę, prezentację kleryckich zainteresowań - w tym sztuki teatralnej - i rekreację, uczestnicy Dnia Drzwi Otwartych mogli poznać, jak wygląda seminarium od środka.

  Klerycy byli przewodnikami po seminaryjnych korytarzach. Opowiadali, jak wygląda seminarium od środka i czym żyje.

  Wśród uczestników spotkania, oprócz grupy osób na stałe wspierających płockie WSD i przedstawicieli Kół Żywego Różańca, przeważali ministranci - kilkunastu z nich, po kilkumiesięcznym kursie liturgicznym, zostało przeznaczonych do posługi ceremoniarza.

  - Bądźcie ludźmi liturgii i rozeznawajcie wasze powołanie - mówił w kazaniu ks. Mariusz Przybysz, który jest koordynatorem do spraw formacji ministrantów w diecezji płockiej. Jezus dobija się cały czas do waszych serc. Popatrzcie na św. Andrzeja Bobolę, patrona dzisiejszego dnia: on wszedł w żywe doświadczenie liturgii, bo oddał życie dla Jezusa. Dlatego i wy bądźcie odpowiedzialni i zatroskani o liturgię, aby głębiej przenikała wasze życie - mówił ks. Przybysz.

  W czasie Mszy św. 17 starszych ministrantów zostało dopuszczonych do pełnienia funkcji ceremoniarza. "Będziemy się starali wiernie spełniać swoją służbę i będziemy się troszczyć, o ile to będzie w naszej mocy, aby inni ją sumiennie spełniali. A ty ojcze udziel nam i wszystkim, którzy sprawować mają służbę Bożą, swego błogosławieństwa, abyśmy nim wspomożeni, dobrze ją pełnili" - wypowiedzieli ministranci swoje przyrzeczenie.

  Z rąk ks. rektora Marka Jarosza otrzymali krzyż - znak pełnienia posługi ceremoniarza. Wyróżnieni ministranci pochodzą z Płońska, Gostynina, Żuromina, Dąbrowy, Glinojecka, Rypina, Pułtuska, Sierpca i Serocka.

  W programie Dnia Otwartych Drzwi, klerycy wystawili sztukę: "Bajka tylko dla dorosłych". Odbył się również turniej piłki nożnej między trzema drużynami: klerycką WSD, uczniami Szkół Katolickich z Sikorza i ministrancką z parafii Obryte.

  - Nowoustanowieni ceremoniarze to prawdziwi pasjonaci liturgii- mówi ks. Artur Janicki, diecezjalny duszpasterz ministrantów. - Chcieliśmy, aby obrzęd ich ustanowienia miał miejsce w seminarium, bo jest to miejsce, w którym szczególnie dba się o liturgię. Dzień Otwartych Drzwi w WSD przyciągnął w ten sposób i młodszych i starszych. Nam zależało, aby spotkanie ministrantów odbyło się właśnie w tym miejscu, bo zapraszając ich do seminarium prowadzimy jakieś ważne dzieło powołaniowe. Być może przez te inicjatywy wzbudzimy czy ożywimy w kimś głębsze pragnienie służenia Bogu w Kościele... - mówi ks. Janicki.

  Starsi ministranci, którzy zostali pobłogosławieni do posługi ceremoniarzy, od grudnia uczestniczyli w zjazdach formacyjnych. Poznawali i uczyli się posługiwać księgami liturgicznymi, zapoznali się z rubrykami mszalnymi i przebiegiem liturgii Triduum Paschalnego. Mieli również zajęcia na temat: jak być liderem w grupie i w jaki sposób przyciągać nowych ministrantów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół