• facebook
 • rss
 • Konstytucja małej ojczyzny

  Marek Szyperski

  dodane 05.05.2015 11:31

  Przed pomnikiem ciechanowskich bohaterów Polskiej Organizacji Wojskowej i w kościele poaugustiańskim świętowano rocznicę uchwalenia "Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku". Nowym akcentem było złożenie kwiatów przez władze miasta i powiatu przed popiersiem Tadeusza Kościuszki.

  - 3 maja 1791 r. uchwalono pierwszą nowożytną konstytucję w Europie. To była polska konstytucja. Stała się ona ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny - mówił prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. - Ojczyzny, która po kilku latach straciła swoją niepodległość na 123 lata. Wobec tego Konstytucja 3 Maja stała się synonimem walki o wolność. Wolność, którą przecież odzyskaliśmy tylko na chwilę, by na powrót walczyć z kolejnymi okupantami.

  Prezydent dodał, że ta majowa, nowoczesna polska konstytucja, rozwścieczyła silnego, wschodniego sąsiada i zamiast być szansą, nadzieją na przyszłość stała się przyczynkiem do wojny. Wojny przegranej, także z powodu polskiej zdrady, "zdrady tych, którzy kontestowali zmiany". Prezydent przypomniał podstawowe zasady "Ustawy Rządowej" sprzed 224 lat. - My także w Ciechanowie mamy swoją konstytucję - powiedział Krzysztof Kosiński. - Tą konstytucją są dobro i interes mieszkańców. I to one muszą być wyznacznikiem każdej podejmowanej decyzji.

  Kilkadziesiąt delegacji władz różnego szczebla, szkół, kombatantów, organizacji politycznych i społecznych, służb mundurowych złożyło kwiaty pod pomnikiem POW.

  - Co roku w wolnej Polsce gromadzimy się 3 maja w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, aby pokazać Matce Bożej, że tak jak nasi ojcowie kochamy ją - mówił w homilii proboszcz parafii pw. św. Tekli ks. kan. Wojciech Hubert. - Oraz by uczcić naszą ziemską matkę – Ojczyznę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół