• facebook
 • rss
 • Floriańskie chorągwie

  am

  dodane 04.05.2015 11:30

  Straż ochotnicza z Kroczewa i Smulska doczekała się nowych sztandarów, a jednostce w Nowych Wrońskach przybył nowy samochód. Poświęcił je biskup Roman Marcinkowski.

  - Wyjeżdżamy do zdarzeń drogowych, usuwamy skutki zawieruch, pomagamy ludziom podczas żywiołów. Nie jest to łatwa praca. Wszystko jest trudne, bo wszystko trzeba zdobywać, nic łatwo nie przychodzi. Pieniądze są najważniejsze, a my się sami nie finansujemy, bo my nie zarabiamy. Wyjazd do pożaru to 8 zł na godzinę; strażak ubrudzi się, trzeba to wszystko we własnym zakresie wyprać. Mamy samochód od kilku lat, wysłużony, ale jest zadbany i jesteśmy zadowoleni - wyjaśniał w krótkiej rozmowie z GN naczelnik OSP w Kroczewie Ryszard Miklewicz. Kroczewska straż, podobnie jak jednostka w Smulsku, otrzymała nowy sztandar. Na przykład dla Kroczewa to 3 trzeci taki symbol w jej 92-letniej historii. Uroczystość poświęcenia tych ważnych atrybutów jednostek pożarniczych odbyła się w majowe święto w kroczewskim kościele parafialnym.

  - Pewnie jesteście jedyną organizacją, do której Polacy mają życzliwe odniesienie. Nigdy mundur strażacki nie kojarzył się z przemocą, siłą, gwałtem. Patrząc na strażaków, wiemy, że to są ludzie nam przyjaźni, bliscy, czego nie moglibyśmy powiedzieć o wszystkich służbach mundurowych. Historia i doświadczenie uczy nas, że ten właśnie mundur strażacki oznaczał Polaka z krwi i kości, Polaka, który spieszył z pomocą. Ten mundur budził poczucie bezpieczeństwa - to słowa, jakie skierował do członków jednostek OSP, bp Roman sprawujący Mszę św. dla straży z gminy Załuski. Poświęcił też dwa sztandary dla Kroczewa i Smulska oraz nowy samochód strażacki dla Nowych Wrońsk, dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkim strażakom życzył, by w życiu trzymali się wyznaczonego szlaku i nigdy z niego nie schodzili.

  Uroczystości strażackie w Kroczewie przypadły w majowe święto, dlatego po liturgii w kościele odbył się koncert w wykonaniu specjalnych gości - solistów z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Program poprowadził Ryszard Nowaczewski, z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Mazowieckiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół