• facebook
 • rss
 • Ciągle wołać: "Jezu, ufam Tobie!"

  red/am

  dodane 12.04.2015 18:40

  Kulminacją dzisiejszych płockich obchodów Niedzieli Miłosierdzia była Msza św. w katedrze. Liturgii przewodniczył bp Piotr Libera.

  W homilii wygłoszonej podczas centralnej uroczystości płockich obchodów dzisiejszego święta bp Piotr przypomniał, że to sam Jezus pragnął Święta Miłosierdzia i wyjawił s. Faustynie sens tego dnia.

  - Szczególne łaski, jakie nasz Zbawiciel związał z tym dniem, są odpowiedzią na pytanie: "po co Święto Miłosierdzia?". Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z przyjętą Komunią świętą po dobrze odprawionej spowiedzi, bez przywiązania do najmniejszego grzechu. Należy to uczynić w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego - mówił ordynariusz płocki.

  Bp Libera nazwał Święto Miłosierdzia swoistym kołem ratunkowym, które Bóg rzuca pogrążonej w grzechach ludzkości. Odpowiedzią człowieka na ten wielki dar, akcentował bp Piotr, powinna być wiara i zaufanie.

  - Dobrze to rozumiał św. Jan Paweł II, który ufał Bogu w każdej godzinie swojego życia. To właśnie polski papież ustanowił drugą niedzielę po Wielkanocy Świętem Bożego Miłosierdzia. Czyniąc to, gorąco pragnął, aby wszyscy ludzie zawierzali siebie Bożemu Miłosierdziu - mówił dalej biskup płocki. Przypomniał zarazem, że Jan Paweł II sam był autentycznym świadkiem Miłosierdzia, a każdy dzień jego życia i pontyfikatu był nieustannym wołaniem „Jezu ufam Tobie!”.

  - Tym wołaniem było także jego odejście z tego świata. Pamiętamy, że Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. - w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Warto też przypomnieć, że śmierć zastała Jana Pawła II przy pracy nad encykliką dotyczącą właśnie miłosierdzia. Zaś Papież Benedykt XVI, jego następca i współpracownik, swoją pierwszą encyklikę „Deus caritas est” poświęcił Bożemu Miłosierdziu. Było to wyraźnym znakiem kontynuacji przez Benedykta XVI wyjątkowego pontyfikatu wielkiego Poprzednika - tłumaczył bp Libera.

  W swojej homilii przypomniał, że papież Franciszek zapowiedział Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, którego początek przypadnie w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a zakończy się w przyszył roku, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Ten rok, podkreślał, będzie szansą dla nas wszystkich, by mocniej zaufać Bogu i stać się bardziej miłosiernym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół