• facebook
 • rss
 • Trofea wiary

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 05.04.2015 23:28

  Długa i bogata jest tradycja asysty procesyjnej w parafii św. Józefa w Ciechanowie. Można ją było podziwiać w czasie tegorocznej Rezurekcji.

  Chorągwie, feretrony, figury i sztandary poniesiono w procesji za płonącym paschałem i figurą Zmartwychwstałego. Ale jak zwraca uwagę ks. Zbigniew Adamkowski, proboszcz parafii św. Józefa, potrzeba czasu i zaangażowania ludzi, aby procesja stała się żywym świadectwem wiary. - Stare chorągwie i feretrony mówią o historii miasta i bogatej tradycji parafii, o cechach i wspólnotach, które przed laty fundowały poszczególne elementy do naszej procesji - mówi ks. kan. Adamkowski.

  W farze zaplecze procesji jest bardzo bogate. Jest tu dziewięć starych dużych chorągwi, cztery sztandary i pięć feretronów. Najstarsza chorągiew pochodzi z 1928 roku i była ufundowana przez zakon franciszkanów świeckich. – Znalazłem przedwojenną fotografię, na której charakterystycznie ubrane tercjarki otaczają swój sztandar w czasie procesji – mówi ks. Jarosław Szumański, którego pasją jest troska o sztandary i procesyjne feretrony. Przez ostatnich kilka lat doprowadził on do odnowienia wielu z nich.

  Ewenementem tej parafii jest fakt, że procesja chodzi tu praktycznie co miesiąc: w miesiącach zimowych wewnątrz kościoła, a latem wokół świątyni. Warto zwrócić uwagę na feretrony. Mają one charakterystyczne wieżyczki, bo są stylizowane na ołtarzach z tego kościoła. Liczą ponad 100 lat i wywodzą się z tego samego warsztatu rzeźbiarskiego.

  Z uwagi na  tytuł maryjny kościoła kilka chorągwi przedstawia obrazy, symbole i napisy odnoszące się do Maryi. Poduszki noszą dzieci, ubrane w stroje ludowe z regionów: krakowskiego, łowickiego, kurpiowskiego, warmińskiego i lubelskiego - dodaje ks. Szumański, którego w pracy z asystą procesyjną wspiera s. Łucja Pater, pasjonistka.

  Obejrzyj galerie zdjęć:

  Procesja rezurekcyjna w ciechanowskiej farze

  Procesja rezurekcyjna w parafii św. Wojciecha w Nasielsku

  Procesja rezurekcyjna w parafii św. Wojciecha w Przasnyszu

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół