• facebook
 • rss
 • Śreniowieczna muzyka w płockiej katedrze

  am

  dodane 21.03.2015 23:40

  Podczas festiwalowych koncertów katedrę rozświetlają świece, a artyści zabierają słuchaczy w podróż do tego, co w średniowieczu było najpiękniejsze.

  Zespół „Liquescentes”, co oznacza małą nutkę w chorale, jak wyjaśniał prowadzący koncerty Paweł Sztompke, był kolejną gwiazdą XXI Festiwalu Muzyki Jednogłosowej.

  Grupa artystyczna z Poznania pod kierunkiem Karoliny Piotrowskiej-Sobczak wykonała w sobotę w katedrze płockiej dwa utwory - Msze: na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i na Niepokalane Poczęcie NMP.

  Wspaniała harmonia głosów artystek, łagodny i spokojny sposób wykonywania tekstów liturgicznych sprzyjały zanurzeniu się w średniowieczną muzykę kościelną i kontemplacji.

  Zespół, który działa od 11 lat, czerpie najlepsze wzorce z benedyktyńskiego opactwa Notre-Dame de Trios we Francji.

  Chorał - przypomniał Paweł Sztompke - to muzyka, która właściwie nie potrzebuje słuchacza, bo jest gdzieś w środku artystów, we wnętrzu każdego z nas.

  - Słuchając tej muzyki, powracamy właściwie do czasów, kiedy nie było jeszcze podziałów na wykonawców, słuchaczy; kiedy wszystko było jednością - mówił dziennikarz radiowy podczas sobotniego wieczoru FMJ.

  Festiwal rozpoczął się w piątek, 20 marca koncertem, który znakomicie łączył to, co z pozoru trudne do połączenia - muzykę wieków średnich i brzmienie współczesnego instrumentu.

  Wystąpiła Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti z Warszawy z towarzyszeniem saksofonu, na którym grał Paweł Gusnar.

  Finał Festiwalu już w niedzielę, 22 marca. Zagra zespół Ars Cantus, związany z Wrocławskimi Kameralistami.

  Organizatorami wydarzenia są POKiS, UM Płocka oraz Kuria Diecezjalna Płocka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół