• facebook
 • rss
 • Będzie nas mniej więcej...

  red.

  dodane 05.03.2015 10:36

  Główny Urząd Statystyczny opublikował raport: "Prognoza ludności dla woj. mazowieckiego na lata 2014-2050".

  Długookresowa prognoza ludności GUS przewiduje, że populacja Polski do 2050 roku zmniejszy się do niemal 34 milionów osób (88,2 proc. stanu z 2013 roku). Tylko w Mazowieckiem liczba ludności będzie większa niż w 2013 roku, jednak będzie to związane nie ze wzrostem przyrostu naturalnego, lecz z migracją ludności. Taką tendencję zaobserwuje się przede wszystkim w Warszawie i w ośmiu powiatach w okolicach stolicy, m.in. legionowskim, oraz m.in. w Płocku.

  Zgodnie z prognozą demograficzną liczba ludności będzie rosła do 2028 r., jednak po tym okresie wzrostu wystąpi spadek. Wynika z tego, że nastąpi pogłębienie procesu starzenia się społeczeństwa. Do roku 2050 zwiększy się liczba osób starszych. Według szacunków liczba osób (65+) wzrośnie w tym czasie o 842,8 tys. W 2050 r. udział osób starszych w populacji ogółem  wynosić będzie 31,3 proc.

  Najmłodsze roczniki, osoby w wieku przedprodukcyjnym 0-17 lat w 2050 roku będą stanowiły 15,7 proc. ogółu ludności woj. mazowieckiego. Nie zmieni się jeden wskaźnik: wciąż kobiet będzie więcej niż mężczyzn: w 2050 r. na 100 mężczyzn przypadać będzie 107 kobiet (obecnie przypada ich 109).

  Warto odnotować, że w pozostałych województwach nastąpią spore spadki liczby ludności, zwłaszcza na terenach województw: lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego - tam populacja osób zmniejszy się o ponad 20 proc.

  Co to oznacza dla północnego Mazowsza, gdy już od kilkudziesięciu lat widzimy wyludniające się wioski, miasteczka, które stanowią większość terytorium diecezji i naszych parafii? Powyższe dane potwierdza doświadczenie kolędowe duszpasterzy: wielu młodych migruje za szkołą i pracą do większych ośrodków miejskich albo za granicę.

  Warto wspomnieć, że podobne wnioski można wyprowadzić z analizy kościelnych analiz statystycznych. W ubiegłym tygodniu opublikowano dane statystyczne za rok 2014, z których wynika ,że w diecezji płockiej ubywa osób bierzmowanych, zawieranych jest mniej małżeństw, znacznie więcej osób umiera niż się rodzi - takie dane zawarto w kwestionariuszu "Annus Census 2014", przygotowywanym rokrocznie dla Stolicy Apostolskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół