• facebook
 • rss
 • W krainie Saamów

  am

  dodane 24.02.2015 23:30

  W Muzeum Mazowieckim otwarto „Wielką Lodową Wystawę”, ze zdjęciami wykonanymi przez podróżników zafascynowanych daleką Północą. To jedno z wydarzeń trzeciego Festiwalu Zorzy Polarnej w Płocku.

  Północ skuta lodem i śniegiem nie jest ani nudna, ani monotonna. O tym mówią fotografie różnych form lodu i śniegu, unikatowe zdjęcia lodowców, górskich zboczy i rdzennych mieszkańców Północy – Saamów, które tworzą wystawę otwartą w ramach Festiwalu Zorzy Polarnej.

  Rarytasem tego zbioru są fotografie śnieżynek w olbrzymim powiększeniu, wykonane przez Kennetha Libbrechta, fizyka, pracującego na uniwersytecie w Pasadenie. Swoje zdjęcia udostępniła słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska, ambasadorka Polskiej Fundacji Sportu i Kultury – głównego organizatora festiwalu. Autorami pozostałych zdjęć są ludzie zafascynowani Północą i zjawiskiem zorzy polarnej; m.in. Aleksandra i Krzysztof Michalscy, organizatorzy wypraw w rejony Arktyki, Konrad Konieczny, twórca portalu Norwegofil.pl, czy Patricia Cowern, Angielka która z powodu swej pasji przeniosła się do szwedzkiego Porjus – w Płocku już pokazywała swoje zdjęcia w 2010 r.

  Wystawa jest częścią trwającego w Płocku Festiwalu Zorzy Polarnej. - Jego celem jest wzbudzenie zainteresowania zjawiskiem zorzy, ale i Północą, geografią terenów polarnych, tam gdzie jest zima, lód, i noc, ale i ogromne piękno – przekonywała podczas otwarcia wystawy Emilia Schmidt, dyrektor płockiego oddziału Polskiej Fundacji Kultury i Sportu. Program festiwalu, rozpisany od grudnia aż do końca marca, obejmuje wydarzenia typu: warsztaty dla dzieci, wystawy, spotkania, pokazy, realizowane we współpracy z miejskimi instytucjami kultury.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół