• facebook
 • rss
 • Protest w Warszawie

  Agnieszka Kocznur

  dodane 19.02.2015 16:38

  - To nie jest tak, jak wydawać się może z obrazków w telewizji, że pojechaliśmy sobie na piknik. My jesteśmy zdesperowani i walczymy o nasz byt - mówią gospodarze i hodowcy z diecezji płockiej.

  Na strajk do stolicy pojechali także rolnicy z północnego Mazowsza. Protesty odbyły się już wcześniej w Gąbinie, Płocku i Sierpcu. Rolnicy zaznaczają, że o swoich problemach informowali samorządy, parlament, pisali petycje i... nic. Ignorowani przez lata, dziś - solidarni i zdesperowani - chcą walczyć o swoje.

  - Na tych protestach spotykam tylu młodych gospodarzy. Oni zainwestowali, wzięli kredyty, szkolili się, wyłożyli mnóstwo pieniędzy na modernizację obór, chlewni i nie mają z czego spłacać. Dlatego strajkują, bo nie chcą być bankrutami - mówi Adam Molak, przewodniczący RI "Solidarność” powiatu płockiego.

  Dlaczego jednak wychodzą na ulicę? - Oni są już na granicy wytrzymałości. Protestu w okolicach Gąbina nie przygotował żaden związek, gospodarze sami się zorganizowali i wyszli na blokadę, a było tam 40 osób - mówi A. Molak, który sam zorganizował protest w Płocku.

  Wyjaśnia, że rolnicy mają pretensje do władz, bo nikt nie dba o rodzimą produkcję polskich gospodarzy. - Jest tak bardzo źle, bo do kraju napływają mięso i produkty żywnościowe z zagranicy. Staraliśmy się dotrzeć do rządu ze swoimi problemami przez wiele lat, ale teraz muszą już nas wziąć pod uwagę - dodaje.

  Rolnicy przekonują, że gołym okiem widać kryzys na wsi. Najbardziej tracą gospodarstwa, które produkują trzodę chlewną, a nie zajmują się innymi gałęziami produkcji.

  Według danych Mazowieckiej Izby Rolniczej, widać znaczny spadek dochodów gospodarstw rolnych w 2014 roku. Dzieje się tak w różnych sektorach na rynku zbóż, mleka, trzody chlewnej, owoców i warzyw.

  Ta sytuacja powoduje znaczne pogorszenie bytu rolników. Zagrożenie dla funkcjonowania ich gospodarstw to wynik przede wszystkim spadku zarobków ze sprzedaży produktów rolnych.

  - Gwoździem do trumny dla naszego rolnictwa było przede wszystkim wprowadzenie rosyjskiego embarga na mięso, owoce i warzywa - mówi Adam Witkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Żurominie.

  Więcej o kryzysie na wsi piszemy w numerze 8. "Gościa Płockiego".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół