Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wydarzyło się w 2014 roku - III

To był bogaty i intensywny czas, na który złożyły się ważne wydarzenia w Kościele płockim, wybory samorządowe, wielkie remonty i ciekawe wydarzenia kulturalne.

Kompanie pielgrzymkowe na szlaku

8 września. Na Matki Bożej Siewnej w diecezji płockiej wędrują pielgrzymki – kompanie, z tradycjami sięgającymi kilku wieków, do sanktuariów Maryjnych. Wielkie uroczystości w Święto Narodzenia Matki Bożej odbywają się w Skępem, Żurominie, Smardzewie, Osieku rypińskim, Koziebrodach, Łopacinie, Kępie Polskiej, Popowie, w Świętym Miejscu.

Kilka tysięcy pielgrzymów z całej diecezji, ale i z innych części Mazowsza przybyło do Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Uroczystościom przewodniczył bp Piotr Libera, który zachęcał wiernych do duchowego zasiewu. – To jest nasze szlachetne zadanie i posłannictwo wymagające bezinteresowności, która nie oczekuje owocu dla siebie, tylko dla dobra ludzi, dla chwały Bożej. Do nas należy wypełniać powinność, na dziś i na nieznaną nam przyszłości – przypominał ordynariusz płocki.

O. Jarosław Kania, prowincjał bernardynów zwracał uwagę na lekcje, jaka płynie z Sanktuarium w Skępem. Zachęcał do uczenia się tu skromności i pokory, która daje ludzkiemu życiu radość.

Koncert "Średniowieczne horrory" w wykonaniu (od lewej): Mischy Kozłowskiego, Elwiry Janasik, Jolanty Pawlik i Krzysztofa Wakulińskiego.   Koncert "Średniowieczne horrory" w wykonaniu (od lewej): Mischy Kozłowskiego, Elwiry Janasik, Jolanty Pawlik i Krzysztofa Wakulińskiego.
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Festiwal wątków chopinowskich

5- 13 września

Przez dwa kolejne wrześniowe weekendy w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku rozbrzmiewały ballady muzyczne i poetyckie. A to wszystko dzięki festiwalowi – Chopiniana, który od 12 lat przybliża w oryginalny i nowatorski sposób twórczość genialnego polskiego kompozytora. Od niedawna festiwal ma co roku oddzielny temat przewodni, czyli jedną z form, komponowanych przez Chopina.

- Zaczęliśmy od tych tańców najbardziej z kręgów Chopina, czyli najpierw był polonez, potem mazurek – dwa zupełnie inne oblicza tańca, ale równie polskie. Teraz przyszła kolej na inne charakterystyczne i nowatorskie formy, jakie tworzył Chopin. Jeśli chodzi o instrumentalną balladę, to Chopin jest jej twórcą – wyjaśniał Lech Dzierżanowski, odpowiedzialny za koncepcję artystyczną festiwalu Chopiniana.

Podczas kolejnych koncertów zabrzmiały 4 ballady Fryderyka Chopina i wiele utworów nawiązujących do twórczości mistrza, a także kompozycje, którymi sam się inspirował. Dzięki szczególnym cechom tego gatunku, kolejne koncerty miały rozmaite nastroje: tajemniczość, grozę, baśniowe klimaty. W ich repertuarze znalazły się dzieła romantyczne, ale i najwspanialsze utwory wokalne i instrumentalne liryki średniowiecza.

Wystąpili znakomici, młodzi artyści, m.in.: Mischa Kozłowski (fortepian), Łukasz Krupiński (fortepian), Elwira Janasik (mezzosopran), Marcin Wortmann (baryton). Gwiazdami tego festiwalu byli także aktorzy teatralni i filmowi, którzy interpretowali ballady poetyckie, m.in.: Krzysztof Wakuliński, Dorota Pomykała, Grzegorz Damięcki. Gwiazdą pierwszego koncertu Chopinianów 2014, poświęconego balladzie średniowiecznej, był szwajcarski zespól La Morra.

Głównym organizatorem Dni Fryderyka Chopina jest Mazowiecki Instytut Kultury, a współorganizatorami: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i POKiS.

Patron od wierności

18 września. Św. Stanisław Kostka został ogłoszony patronem swego rodzinnego miasta – Przasnysza. Uroczystościom w przasnyskiej farze – kościele chrztu Patrona młodzieży, przewodniczył bp Piotr Libera, który zauważył, że młody święty stał się uosobieniem szlachetnej wierności Chrystusowi i wartościom chrześcijańskim, odrzucanych przez współczesnych świat.

– Ze starego, mazowieckiego Przasnysza wołajmy dzisiaj: wyślijmy do lamusa – w swoim myśleniu i sercach – rozmyty, niewyraźny ideowo świat „europejskich liberałów”. Zamknijmy okres „neomarksistów” w polskich mediach i w polskiej szkole! – wołał w Przasnyszu biskup płocki. Przypomniał też, że imię św. Stanisława Kostki zobowiązuje do wierności i troski o nową ewangelizację miasta.

Podczas uroczystości proboszcz ks. prał Andrzej Maciejewski odczytał dekret Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Sakramentów świętych, o ustanowieniu św. Stanisława z Rostkowa patronem miasta Przasnysza.

W parku miejskim odsłonięto i poświęcono pomnik świętego, wykonany przez artystę Piotra Grabowskiego. Uroczystości poprzedziło m.in. triduum ku czci św. Stanisława w farze, które poprowadził Lech Dokowicz, reżyser i dokumentalista.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy