Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wydarzyło się w 2014 roku - I

Od Orszaków Trzech Króli do kanonizacji Jana Pawła II - tak wyglądał początek mijającego roku: od stycznia do kwietnia.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Sierpca   Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł ulicami Sierpca
Agnieszka Małecka /Foto Gość
8 x OTK

6 stycznia. W ośmiu miejscowościach diecezji odbyły się Orszaki Trzech Króli.

– Każdy z nas może stać się mędrcem, czyli mądrym człowiekiem wtedy, gdy pamięta, że całe życie trzeba szukać prawdy, że trzeba czynić dobro, a zło naprawiać. Mądry człowiek wie, że od kariery ważniejsza jest miłość Boga i bliźniego, a od pieniędzy sumienie i dobre wychowanie dzieci – mówił bp Piotr Libera w czasie Mszy św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Płocku.

Trzeci płocki orszak wyruszył z parafii św. Jadwigi Królowej i wiódł do Orlen Areny.

W Pułtusku kolędowy korowód wyszedł z kolegiaty. Wzbudzały podziw bogate stroje i charakteryzacja bohaterów orszaku. W Przasnyszu wędrował promieniście ze wszystkich parafii miasta na rynek.

Każdy pochód miał swego króla i kolor: z fary – król Kacper i kolor czerwony, z klasztoru – król Baltazar i kolor niebieski, z parafii Chrystusa Zbawiciela – król Melchior i kolor zielony. Z kolei w Radzanowie za scenerię dla orszaku i przygotowanych scen posłużyła architektura miejscowości, a zwłaszcza rynek, synagoga i parafialny kościół.

– Synagoga stała się Jerozolimą, a wnętrze kościoła Betlejem, gdzie złożyliśmy pokłon Dzieciątku – mówi ks. Sebastian Krupniewski, wikariusz parafii w Radzanowie n. Wkrą. Wszystkim orszakom przyświecało wspólne hasło: ”Kolędujmy!”.

Nowa hurtownia

22 stycznia. Tuż przy płockiej katedrze, w oficynie Domu pod Trabami powstała hurtownia artykułów liturgicznych ”Sacerdos”. – Pomieszczenia, w których mieści się hurtownia, stały do tej pory puste, a zostały odrestaurowane staraniem poprzednich ekonomów diecezjalnych. Nasz asortyment zainteresuje przede wszystkim księży, ale nie tylko. Swoją działalnością chcemy służyć parafiom i duszpasterstwu, aby je zaopatrywać – powiedział ks. Robert Banasiak z Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Z myślą o wyposażeniu kościołów i kaplic przy ul. Mostowej można nabyć naczynia liturgiczne: monstrancje, kielichy, puszki, relikwiarze, dzwonki, lampki wieczne i świece ołtarzowe, paschały i gromnice, lichtarze, ampułki i kropielnice, bieliznę kielichową. Nie brakuje kompletów ksiąg liturgicznych, klęczników, przenośnych konfesjonałów, drzewców do chorągwi, rzutników tekstu, maszyn czyszczących oraz systemów nagłośnienia kościołów. – Istnieje u nas również możliwość renowacji naczyń liturgicznych. Działalności hurtowni w Płocku towarzyszy sklep internetowy pod adresem www.sacerdos.com.pl. Zysk ze sprzedaży w hurtowni zostanie przeznaczony na cele diecezjalne – powiedział ks. Banasiak.

Płocka ekumenia

25 stycznia. Słowa św. Pawła Apostoła: ”Czyż Chrystus jest podzielony?”, były hasłem przewodnim spotkań Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Płocku. Powtarzano je od 18 do 25 stycznia w świątyniach katolickich, zborze ewangelickim, cerkwi prawosławnej i katedrze mariawickiej.

– Nadejdzie dzień, kiedy chrześcijanie będą jedno, choć w różnorodności, bo mamy gorące pragnienie miłować razem Jezusa – powiedział 25 stycznia bp Ludwik Maria Jabłoński, biskup naczelny Starokatolickiego Kościoła Mariawitów.

A bp Piotr Libera w mariawickiej świątyni pytał: – Czy podejmujemy dość wysiłków w poszukiwaniu utraconej jedności? Czy nam na niej zależy? Czy szukamy w miłości prawdy o nas? Czy nie jesteśmy na swoim punkcie przewrażliwieni? Czy chętnie odpowiadamy na inicjatywy ekumeniczne, choćby bardzo skromne, naszych braci i sióstr z siostrzanych Kościołów? W czasie kazania biskup płocki zachęcał do modlitwy o jedność. Sam ją rozpoczął słowami: – Chryste, nasz Panie i Zbawco, posłany, aby ubogim zwiastować Dobrą Nowinę, więźniom uwolnienie, niewidomym przejrzenie, a wszystkim: miłosierdzie.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy