Nowy numer 13/2024 Archiwum

Szwajcar uczy się od polskich księży

Ks. prof. Libero Gerosa z uniwersytetu w Lugano spotkał się z płockimi księżmi i klerykami.

- Kocham Polskę i Jana Pawła II. Nawróciłem się, gdy zrozumiałem, że powinienem przerwać studia medyczne, aby odpowiedzieć na powołanie do kapłaństwa - tak rozpoczął swoje spotkanie z klerykami WSD i księżmi z Płocka ks. Libero Gerosa, wybitny kanonista i rektor wydziału teologicznego na uniwersytecie w szwajcarskim Lugano. Do Płocka przybył na zaproszenie ks. prof. Wojciecha Góralskiego.

Na spotkaniu w Sali Biskupów WSD mówił o formacji kapłańskiej w świetle świadectwa i magisterium św. Jana Pawła II. - Urzekł mnie Jan Paweł II, urzekła mnie piesza pielgrzymka na Jasną Górę, wreszcie cenię sobie doświadczenie wspólnoty kapłańskiej, które widzę wśród polskich kapłanów - mówił ks. kanonista ze Szwajcarii.

- O co chodzi w kapłaństwie, w świetle świadectwa i nauczania świętego papieża z Polski? - zastanawiał się gość z Lugano. - Chodzi o przyjaźń, czyli o delikatność relacji między przeznaczeniem moim i przeznaczeniem twoim, a przecież jest nim Jezus Chrystus. Chodzi o to, aby ksiądz był "prawdziwym pasterzem dusz” - jak mówi soborowy dekret o życiu i posłudze kapłanów. Jan Paweł II był prawdziwym pasterzem. Na jednym ze spotkań, w którym uczestniczyłem powiedział, że każdy kleryk i ksiądz powinien znaleźć swą osobistą drogę do świętości. Czasami w tym doświadczeniu jest więcej porażek niż zwycięstw, dlatego tym bardziej trzeba nam uciekać się do Bożego Miłosierdzia - mówił ks. Gerosa.

Opierając się na adhortacji apostolskiej Jana Pawła II "Pastores dabo vobis”, mówił: - Przyprowadź choćby jednego współbrata do Jezusa, jak Andrzej przyprowadził swego brata Piotra. Jezus nie wybiera połowicznie, ale wybiera prawdziwych mężczyzn i kobiety - oto formacja ludzka w seminarium. Dalej proces intelektualny: tu szczególnie dzisiaj potrzeba, aby przyszli księża mieli jak najlepsze przygotowanie intelektualne i uniwersyteckie. Potrzeba głębi doświadczenia eklezjalnego i duchowego. Jan Paweł II był wybitnym duszpasterzem pozostając wielkim mistykiem i człowiekiem modlitwy. Jak bardzo nam potrzeba, aby te dwa doświadczenia i w naszym życiu szły w parze. Odkrywajcie w formacji do kapłaństwa braterstwo i wolność oraz piękno wspólnoty kapłańskiej. Życzę wam, abyście zawsze łączyli ze sobą doświadczenie przyjaźni i braterstwa z waszą wolnością osobistą - mówił ks. Libero Gerosa w płockim seminarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy