• facebook
 • rss
 • O Polsce do Polaków

  Małgorzata Kamińska, Henryk Mazurek

  dodane 13.11.2014 20:03

  Wymowne obrazy i przesłanie o Polsce przypomniała młodzież w programie artystycznym w bazylice kolegiackiej w Pułtusku.

  Pułtuska tradycja obchodów 11 listopada łączy modlitwę za Ojczyznę z programem artystycznym przygotowanym przez młodzież oraz ze złożeniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej, a zwłaszcza pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  W bazylice kolegiackiej Msza św. za Ojczyznę była poprzedzona programem artystycznym w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3 im. bp. Andrzeja Noskowskiego, przy współudziale uczniów I LO CN-B Feniks. Autorski scenariusz przygotowany przez B. Ciesielską, R. Golatowską, M. Kamińską i M. Piekarską - nauczycielki gimnazjum - odwoływał się do znanych treści poetyckich i muzycznych.

  Program w metaforyczny sposób ukazywał losy Polski - jej upadek, powolne odradzanie się i niełatwe zwycięstwo. Symbolika towarzysząca nie była trudna do odczytania. Rozdarte szaty, bochen chleba, flaga narodowa, portret Matki Bożej Jasnogórskiej - to obrazy na trwałe wpisane w polską tradycję i świadomość narodową. Hasłem spotkania były słowa z wiersza ”Ktokolwiek jesteś bez Ojczyzny” Kazimierza Wierzyńskiego: ”Bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona”.

  Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wiesław Kosek, dziekan pułtuski. - W listopadzie wiele naszej uwagi i pamięci poświęcamy zmarłym, ale szczególnie pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. Szczególnie w tym dniu myśl nasza biegnie do tych bohaterów, którzy spoczywają w anonimowych mogiłach. W tym roku dodatkowo przeżywamy ten czas w okresie, gdy kształtuje się oblicze naszych małych ojczyzn. Prośmy Pana o światło Ducha Świętego, abyśmy dobrze wybierali. Prośmy, aby władzę stanowili ci, którym nie są obce Bóg, honor i Ojczyzna. Prośmy, by Polacy dawali do zrozumienia, że nie odchodzą od wartości, za które umierały pokolenia. Dziś, choć w różny sposób rozumie się ojczyznę, ale coraz ważniejszy staje się "honor", ważne jest, żeby ludzie, którzy chcą stanowić prawo, nie szli do władzy dla własnego zysku, lecz by stanowili prawo, dzięki któremu będzie się żyło lepiej i godziwiej. Chciałbym, aby te słowa, które wychowały pokolenia Polaków: "Bóg, honor, Ojczyzna", były zachętą dla nas wszystkich do szczerej refleksji i modlitwy - mówił ks. Kosek.

  W ramach patriotycznych obchodów złożono kwiaty na cmentarzu. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego o jego historycznej roli, politycznej determinacji i służbie dla Polski mówił prof. Zdzisław Pieńkos. Tam również delegacje złożyły kwiaty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół