• facebook
 • rss
 • Pomoc, ale bez cienia wywyższania

  ak

  dodane 13.11.2014 16:48

  - Jeżeli szczerze daję coś od siebie, to potem okazuje się, że być może o wiele więcej otrzymałem niż dałem. I to jest ta niespodzianka od Pana Boga - usłyszeli uczestnicy 37. sympozjum Koła Naukowego WSD w Płocku.

  Sympozjum pod hasłem "Miłosierdzie kluczem do nieba" rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej.

  - Jesteśmy wezwani do tego, aby urzeczywistniać Chrystusowe królestwo już tutaj, na ziemi. Sposobów na realizację tego celu jest wiele: głoszenie Ewangelii, wzywanie do nawrócenia, budowanie wspólnoty Kościoła. Wydaje się jednak, że jedną z najlepszych dróg są czyny miłosierdzia. Bo przecież tam, gdzie ludzie okazują sobie tę czynną miłość, która zwraca się do człowieka i ogarnia wszystko, co składa się na jego człowieczeństwo - jak o miłosierdziu pisał nasz polski papież, właśnie tam coraz bardziej staje się obecny Chrystus i jego królestwo - mówił w kazaniu bp Piotr Libera.

  Otwierając sympozjum, bp płocki zaznaczył, że Kościół od początku niesie pomoc i otacza troską potrzebujących. Przypomniał też słowa papieża Franciszka o potrzebie działalności charytatywnej wobec więźniów, chorych i najbardziej potrzebujących. - Kościół nie może zaniedbać posługi miłości - zaznaczał bp Libera.

  - W czasie tegorocznego sympozjum zgłębiamy znaczenie miłosierdzia, bo przecież miłosierdzie jest drogą do nieba - mówił rektor WSD ks. dr Marek Jarosz. 

  Wśród prelegentów 37. Sympozjum Koła Naukowego WSD była dr Wioletta Szymczak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która mówiła o idei i celu pomocy drugiemu człowiekowi. Przypomniała słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że to "człowiek jest drogą Kościoła". Jednocześnie zaznaczała, że kościelne organizacje pozarządowe i pomocowe stanowią istotną wartość dla społeczeństwa. - Miłość bliźniego, wrażliwość zwłaszcza na ubogich to wartości tych, którzy działają dla innych. Bardzo potrzeba nam tych konkretnych osób, bo to one są nośnikami pomocy i miłości - przekonywała.

  Z kolei o Fundacji ”Dzieło Nowego Tysiąclecia”, jako przykładzie realizacji wezwania do nowej "wyobraźni miłosierdzia", opowiadał ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu fundacji. Przytaczając szczegóły jej działalności, zaznaczał, że pomaga ona młodej i utalentowanej młodzieży z ubogich rodzin. Rocznie fundacja wydaje na wsparcie swoich podopiecznych prawie 12 mln zł.

  - W pomocy drugiemu człowiekowi nie może być cienia wywyższania się i jałmużnictwa. Jeżeli szczerze daję coś od siebie, to potem okazuje się, że być może więcej otrzymałem niż dałem. I to jest na koniec ta niespodzianka od Pana Boga - dodał.

  W ramach 37. Sympozjum Koła Naukowego WSD odbył się koncert "Dzieci z Brodą" w płockiej katedrze. Wieczorem organizatorzy zapraszają do kina "Przedwiośnie" na pokaz filmu "Bogowie".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół