• facebook
 • rss
 • Podtrzymujcie wiarę!

  am

  dodane 01.11.2014 17:29

  W uroczystość Wszystkich Świętych biskup płocki Piotr Libera przewodniczył Mszy św. na cmentarzu zabytkowym w Płocku. Na nekropoliach miasta dziś i jutro trwa kwesta pod hasłem "Ratujmy Płockie Powązki".

  – Być może stoisz przy grobie świętego. Tak. Świętego. Bo przecież świętość to nie tyle cuda czy jakieś heroiczne czyny, to raczej konkret życia. Świętość to miłość, która wyraża się w rzeczach małych. To codzienna posługa w kuchni, to życzliwy uśmiech dla sąsiada, to uczciwe podejście do wykonywanej pracy, to wierność codziennej modlitwie, niedzielnej Eucharystii, to cicho zamknięte drzwi, aby komuś nie przeszkadzać. Świętość to miejsce zwolnione w autobusie, to papierek wrzucony do kosza, a nie na ziemię, by ktoś nie musiał go zbierać. Ktoś powie: „Przecież to drobiazgi”. Tak, to prawda, to są drobiazgi. Ale przecież życie człowieka składa się z takich drobiazgów – powiedział w homilii bp Piotr Libera, który przewodniczył dziś Mszy św. na płockim cmentarzu zabytkowym, usytuowanym przy ul. Kobylińskiego. W liturgii, koncelebrowanej przez ks. dr. Marka Jarosza, rektora płockiego Wyższego Seminarium Duchownego, oraz ks. Wiesława Gutowskiego, proboszcza parafii farnej, uczestniczyło wielu wiernych, odwiedzających tę nekropolię.

  Ordynariusz płocki zwrócił też uwagę, że tym, co przyprowadza nas w taki dzień na cmentarz, każe pokonywać setki kilometrów, by odwiedzić groby swoich bliskich, motywuje do modlitwy i do uczestnictwa w Eucharystii, jest wiara. Mówił też, że chociaż cmentarz niesie w sobie smutek, to wiara każe nam mieć nadzieję, że Miłosierny Bóg przyjął naszych bliskich do siebie.

  Bp Piotr zachęcał też do podtrzymywania w sobie światła wiary, bo ona nie tylko pomaga pogodzić się utratą bliskich, ale otwiera człowieka na perspektywę życia wiecznego.

  Po Mszy św. alejkami cmentarza przeszła procesja, podczas której modlono się za zmarłych spoczywających na tej zabytkowej nekropolii. – Przechodzimy obok grobów ludzi, którzy w różny sposób nam pomagali, nam osobiście, temu miastu i wspólnotom parafialnym – powiedział ks. M. Jarosz. Przypomniał także o darze odpustu zupełnego, który możemy ofiarować w tych dniach naszym zmarłym.

  Na płockich cmentarzach rozpoczęła się kwesta, organizowana po raz 15. pod hasłem „Ratujmy Płockie Powązki”. Znani ludzie lokalnej społeczności, przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, ludzie płockiej kultury, dziennikarze zachęcają płocczan i gości do zbiórki na rzecz zabytkowych pomników nagrobnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół