• facebook
 • rss
 • Ambasada przyjaciół

  am

  dodane 19.10.2014 00:57

  Projekt o intrygującej nazwie MAPA połączył ludzi z różnych miejsc diecezji płockiej. W tę niedzielę w parafii Świętego Krzyża rozpoczynają ciekawą akcję misyjną.

    Uboga dzielnica w jednym z miast w Urugwaju
  Archiwum ks. Jarosława Tomaszewskiego
  Chcą wspierać swojego dawnego duszpasterza – ks. Jarosława Tomaszewskiego, który jest na misjach w Urugwaju. – W tej chwili będzie prowadził duszpasterstwo w dwóch parafiach; dodatkowo ma mieć pod swoją opieką 5 kaplic dojazdowych. Chce wprowadzić w tych wszystkich miejscach regularną pracę duszpasterską: Msze św., katechizację, ma pomysł na warsztaty, żeby przyciągnąć młodzież – opowiada Agnieszka Ostrowicka z parafii św. Krzyża, reprezentująca projekt MAPA.

  Zaznacza, że sytuacja duszpasterska w tym praktycznie ateistycznym kraju jest bardzo trudna, a potrzeby misyjne ogromne: remonty zniszczonych kaplic, kupno podstawowych paramentów i szat liturgicznych.

  Projekt zrodził się z przyjaźni. Osoby zaangażowane w niego chcą pomóc ks. Jarkowi, bo poznali go, gdy prowadził różne wspólnoty duszpasterskie jako wikariusz w kolejnych parafiach. Organizują więc swoją pierwszą akcję misyjną w Płocku, w parafii Świętego Krzyża w tę niedzielę. O Urugwaju - jego pięknie, ale i biedzie oraz o potrzebach misyjnych - ma opowiadać wystawa. Odbędzie się także loteria, a wszystkie zebrane tego dnia pieniądze będą przekazane na potrzeby misjonarza naszej diecezji. Podobną akcję w listopadzie chcą zorganizować w Płońsku, a wiosną w przyszłym roku planują festyn misyjny.

  Nazwa projektu w rozwinięciu oznacza Misyjną Ambasadę Patagonii, czyli krainy w Ameryce Południowej. Skupione przy tym pomyśle osoby, w tym mieszkańcy Płocka, Płońska, okolic Warszawy, chcą być swoistą ambasadą misjonarzy naszej diecezji. Mają nadzieję, że w przyszłości uda się rozszerzyć projekt i objąć pomocą kolejnych misjonarzy, którzy pochodzą z diecezji płockiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół