• facebook
 • rss
 • Prośba o świętość

  am

  dodane 12.10.2014 18:24

  Płock jest jednym z miast na szlaku pielgrzymek św. Jana Pawła II. Przy jego pomniku na placu przykatedralnym odbyła się dzisiaj uroczysta modlitwa pod przewodnictwem biskupa płockiego, z udziałem włodarzy miasta.

  Uroczystość odbyła się po Mszy św., sprawowanej w katedrze z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. Przy pomniku papieskim obecni byli rektorzy i senat wyższych uczelni miasta, a także płoccy harcerze, poczty sztandarowe oraz władze miasta z prezydentem Andrzejem Nowakowskim na czele.

  Modlitwę o świętość życia poprowadził bp Piotr Libera. - Wzywałeś i dziś wzywasz, abyśmy wypływali na głębię, przezwyciężając powierzchowne przeżywanie wiary i subiektywizm w przyjmowaniu zasad moralnych. Abyśmy nie lękali się być świętymi.

  - Ucz nas św. Janie Pawle, że świętość życia jest najważniejszym celem człowieka i że jest możliwa, kiedy człowiek zaufa Bogu - mówił bp Piotr.

  - Płock jest miastem, którego mieszkańcy z dumą i miłością wspominają deszczowy dzień 1991 r., gdy Ojciec święty wylądował w Płocku, by na placu celebry odprawiać Mszę św. i skierować do nas swoje słowa. Byliśmy wówczas trochę młodsi, byliśmy wówczas równie uśmiechnięci, szczęśliwi, że mieliśmy go obok siebie. Dzisiaj też jest wśród nas, jest w naszych sercach - zaznaczył prezydent Płocka.

  Modlitwa zakończyła się wspólnym śpiewem „Barki” z akompaniamentem Kwintetu Dętego Canzona i złożeniem kwiatów przy pomniku.

  W programie obchodów tegorocznego XIV Dnia Papieskiego w Płocku zaplanowano wieczorny koncert. W bazylice katedralnej już o 19.00 wystąpi Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

  Dzisiaj w Płocku, jak w wielu miastach Polski, trwała zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. W zbiórce uczestniczyło około 30 osób - młodych stypendystów Fundacji i wolontariusze płockich szkół. Można było ich spotkać m.in. przy katedrze, farze, na Starym Rynku, ul. Tumskiej i przy parafii św. Jadwigi Królowej, gdzie znajduje się Plac Papieskiej Celebry.

  Do dzieła  Fundacji i żywego pomnika św. Jana Pawła II nawiązał bp Piotr podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Płocku.

  - Jak truizm zabrzmi w tym kontekście stwierdzenie, że nie ma w naszych najnowszych dziejach, a być może w całej naszej historii, postaci lepiej, głębiej uosabiającej to wszystko, niż św. Jan Paweł II. Dobre są pomniki ze spiżu, które mu stawiamy, ale żywy pomnik - najlepszy... Żywy pomnik, czyli Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wspiera ono stypendiami tysiące młodych ludzi, którzy dzięki temu mogą realizować swoje życiowe aspiracje i - w duchu wartości, którym służył święty papież - dobrze przygotować się do zadań czekających ich w dorosłym życiu. Proszę was, tak, po prostu proszę - wesprzyjcie wznoszenie tego żywego pomnika swoim groszem (a może nie tylko groszem), wrzuconym dzisiaj do puszek Dzieła Nowego Tysiąclecia - apelował w XIV Dzień Papieski bp Piotr Libera.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół