• facebook
 • rss
 • Mamy świętego za patrona!

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 19.09.2014 01:07

  Uroczysta Eucharystia i odsłonięcie pomnika św. Stanisława Kostki zwieńczyły obchody ku czci św. Stanisława Kostki - patrona Przasnysza.

  Pomnik św. Stanisława Kostki w parku miejskim, nieopodal kościoła farnego, staje się materialnym śladem i pamiątką, że miastem opiekuje się święty z Rostkowa. Na pomniku został on przedstawiony jako młodzieniec, który z różańcem w ręku i podróżnym trzosem wyrusza w drogę.

  Rzeźba została wykonana z piaskowca i stanowi reinterpretację znanej wiernym figury, która kiedyś znajdowała się w kaplicy rodziny Kostków w przasnyskiej farze

  ”Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Sakramentów świętych na mocy otrzymanych uprawnień przez papieża Franciszka, po uważnym przeanalizowaniu próśb utrzymuje, że wybór i ustanowienie dokonane zostały zgodnie z prawem i potwierdza, że św. Stanisław Kostka jest patronem miasta Przasnysza” - odczytał dekret z Watykanu ks. prał. Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu. Za ogłoszenie papieskiej decyzji dziękował biskupowi płockiemu Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.

  - Ciesz się sławny grodzie przasnyski. Do wyższych rzeczy zostałeś stworzony! Masz świętego za patrona - mówił biskup płocki w czasie Mszy św. Zwrócił jednak uwagę, że we współczesnym świecie ośmiesza się wartości, w które wierzył św. Stanisław Kostka. - Mamy pretensję do elit władzy, mediów, oświaty i rozrywki, że tak łatwo ulegli podcinaniu korzeni, z których wyrośliśmy. Że tak marnie uprawia się, tak byle jak prowadzi się politykę społeczną, bo tylu młodych wyjeżdża do pracy za granicę. I pytamy: czy polska szkoła będzie jeszcze wychowywać, czy już tylko uczyć? (…) Ze starego, mazowieckiego Przasnysza wyślijmy do lamusa w swoim myśleniu i sercach rozmyty świat ideałów! (…) Stanisławowe imię i patronat zobowiązuje do wierności! Nie otrzaskajmy się z tym wydarzeniem! Zatroszczmy się o nową ewangelizację Przasnysza i ziemi przasnyskiej przez proste świadectwo i przykład - apelował bp Piotr Libera.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół