• facebook
 • rss
 • Płoński dzień Sienkiewicza

  Dominik Nowakowski

  dodane 09.09.2014 22:49

  W ramach ogólnopolskiej akcji - Narodowe Czytanie - nieprzypadkowo fragmenty Trylogii zaprezentowano w zabytkowym dworku na Poświętnem, gdzie niegdyś mieszkał przyszły powieściopisarz i noblista.

  Miłośnicy literatury zasiedli przed ,”Sienkiewiczówką”, aby przypomnieć sobie cykl powieści historycznych spod znaku Trylogii, wybrane fragmenty ”Ogniem i mieczem”, ”Potopu” oraz ”Pana Wołodyjowskiego”. To tu w latach 1865-66 Henryk Sienkiewicz piastował posadę guwernera u rodziny Weyherów.

  Ten epizod z życia wielkiego pisarza sprawia, że Płońsk w sposób szczególny przywraca pamięć o nim i o jego arcydziełach. Sienkiewicza czytali m.in. aktorzy Stanisław Górka oraz Wojciech Machnicki, którzy dodatkowo przy gitarowym akompaniamencie zanucili m.in. pieśń o małym rycerzu ”W stepie szerokim”.

  Z książką w ręku stanęli ponadto znani płońszczanie oraz uczniowie, nauczyciele, jak i przedstawiciele różnych instytucji i zawodów, np.: leśnicy, czy strażacy. W sumie przez prawie pięć godzin przed mikrofonem stanęły 53 osoby.

  Jakby tego było za mało, przed dworkiem Michał Wołodyjowski wyzwał na pojedynek Andrzeja Kmicica. Całą sytuację zainscenizowali Szymon Łojka i Marek Szczepański z Wszechnicy Szermierczej.

  Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa ilustracji z Trylogii, opracowanych przez Marka Szyszko.

  Z każdym kolejnym fragmentem nasza impreza zyskiwała na spontaniczności. Czytający odkrywali u siebie nawet talenty aktorskie, promieniując przy tym świetnym humorem.

  - To wspaniała sprawa, kiedy inni dzielą się ze słuchaczami swoją czytelniczą wrażliwością. Zamieniają ustawy czy rozporządzenia, które czytają na co dzień w pracy, na książkę - mówi Bożena Kaliściak, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku, głównego organizatora literackiego przedsięwzięcia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół