• facebook
 • rss
 • Wiara malowana

  am

  dodane 19.08.2014 13:58

  Spotkanie z ikonopisami z różnych stron Polski i wymiana doświadczeń to główny cel pleneru, który odbył się po raz drugi w ponad 10-letniej historii „Drogi Ikony”.

  Poplenerowa wystawa ikon twórców należących do "Drogi Ikony"   Poplenerowa wystawa ikon twórców należących do "Drogi Ikony" Agnieszka Małecka /Foto Gość Położony malowniczo na nadwiślańskiej skarpie klasztor i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku okazały się bardzo przyjaznym otoczeniem dla grupy 20 artystów. Na tyle przyjaznym, że już w przyszłym roku chcą tu znowu pracować nad swoimi ikonami.

  - Taki plener to dla nas okazja, by się spotkać i uczyć się od siebie wzajemnie, wymieniać doświadczeniem – wyjaśnia współorganizatorka pleneru, Urszula Klimowicz.

  Artyści chwalili sobie pobyt na terenie klasztoru, i rytm życia, wyznaczany porannym brzmieniem dzwonów, wspólną modlitwą i indywidualną pracą. Jak zauważył w rozmowie z GN o. Jacek Wróbel SJ, założyciel „Drogi Ikony”, który przyjechał odwiedzić twórców w Czerwińsku, taki plener jest szczególną okazją do oderwania się od codziennych obowiązków, od pracy zawodowej, i poświęceni tego czasu ikonie. Tu, w klasztorze, wyjaśniał, ikona odnajduje swoje pierwotne środowisko, z którego wyszła, stając się coraz bardzie popularna.

  Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników uroczystości   Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników uroczystości Agnieszka Małecka /Foto Gość Ikonopisarze, wywodzący się z tzw. „Drogi Ikony”, swoistej szkoły i zarazem środowiska, które zawiązało się przy warszawskim ośrodku duszpasterskim jezuitów, przez 10 dni tworzyli ikony o rozmaitej tematyce: wizerunki Matki Bożej, Chrystusa, oraz przedstawienia całych scen biblijnych np. Wniebowstąpienia Pana Jezusa, czy Ofiarowania Pańskiego. Wszystkie podejmowane przedstawienia ikonograficzne wpisywały się w wiodący temat „Wierzę w Syna Bożego”, zaproponowany na ten rok przez Komisję Episkopatu Polski dla diecezji polskich w ramach przygotowań do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Środowisko „Drogi Ikony” włączyło się na swój sposób w te przygotowania, poprzez specjalny program „medytacji ikonograficznych”.

  Podczas Uroczystości Wniebowzięcia NMP i odpustu w sanktuarium Czerwińskim odbyła się poplenerowa wystawa ikon, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem wiernych, uczestniczących w uroczystościach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół